Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Demokracja w Polsce zagrożona

Demokracja w Polsce zagrożona

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję o praworządności w niektórych krajach członkowskich. W środę wieczorem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy odbyła się debata na temat praworządności w niektórych krajach Europy, w tym w Polsce. Po dyskusji przyjęto raport. Na sali było tylko nieco ponad 50 z 636 delegatów.
Raport został przyjęty 42 głosami, dziewięciu delegatów było przeciw. Przyjęcie raportu oznacza, że dokument staje się automatycznie rezolucją Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej, przeciwko byli posłowie PiS i Kukiz?15.
NORMY PRAWNE ZAGROŻONE W NIEKTóRYCH KRAJACH
Autorem wniosku i sprawozdawcą projektu był niemiecki poseł Bernd Fabritius, który jest wiceszefem komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Fabritius wskazywał, że w niektórych krajach zagrożone są normy prawne, i skoncentrował się na sytuacji w Bułgarii, Polsce, Mołdawii, Rumunii i Turcji. Projekt w imieniu komisji prawnej i praw człowieka, wzywał „wszystkie państwa członkowskie Rady Europy do pełnego wdrożenia zasad państwa prawa”.„Chodzi o próby upolitycznienia rad sądowniczych i sądów (Bułgaria, Polska i Turcja), zwolnień sędziów na dużą skalę (Turcja) lub prób podejmowanych w tym celu (Polska) oraz korupcję (Bułgaria, Republika Mołdawii i Rumunia). Istnieją również obawy co do tendencji do ograniczenia władzy ustawodawczej parlamentu (Republika Mołdowy, Rumunia i Turcja)” ? wyjaśnił w uzasadnieniu. Autor projektu zaproponował zalecenia skierowane do tych pięciu krajów. – Problem z Polską jest taki, że reforma sądownictwa podlega ocenie Komisji Weneckiej i Polska powinna szanować opinię Komisji Weneckiej, ważne jest poszanowanie rozdziału władz, a nie podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej, to jest bardzo istotne i Polska powinna brać pod uwagę to co ma do powiedzenia Komisja Wenecka, bo to jest pomoc, a nie atak na Polskę – powiedział w rozmowie z TVN24 Fabritius.
APEL O WDROŻENIE ZALECEŃ KOMISJI WENECKIEJ
W przypadku Polski ? jak informował – problem z praworządnością dotyczy regulacji związanych z systemem sądowniczym. „Wzywam polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu KRS i niezawisłości sądownictwa oraz prokuratorów. Zachęcam również polskie władze do korzystania z odpowiednich uregulowań Rady Europy, (…) do pełnej współpracy z jej organami oraz do wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej” ? czytamy w projekcie.
Źródło:(http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …

Strona główna / Aktualności / Demokracja w Polsce zagrożona

Demokracja w Polsce zagrożona

Komisja Europejska ma już gotową, negatywną opinię o sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. W dokumencie napisano – jak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia – że praworządność jest zagrożona, a bez niej nie ma możliwości przestrzegania praw podstawowych i demokratycznych standardów. Ta opinia zostanieopublikowana w poniedziałek, jeśli Komisja nie otrzyma planu rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. Jest krytyczna, mimo że sygnały z Brukseli były inne. Komisja Europejska przelała na papier to, co mówiła od kilku tygodni, powołując się na zalecenia Komisji Weneckiej. Potwierdza to komunikat prasowy po środowym posiedzeniu komisarzy, który jest bardzo obszerny i potwierdza krytyczną ocenę Komisji dotyczącą sytuacji w Polsce, choć nie ma w nim mowy o zagrożeniu dla demokracji. Reklama Sama publikacja opinii nie byłaby zaskoczeniem, gdyby nie fakt, że z Brukseli we wtorek popłynął do Warszawy inny sygnał – tak wynika z ustaleń Polskiego Radia. Wieczorem premier Beata Szydło rozmawiała telefonicznie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Miała mu przedstawić wtedy kilka kompromisowych propozycji dotyczących rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. Według informacji „Rzeczpospolitej”, premier Szydło zadeklarowała m.in. stopniowe wprowadzenie sędziów wybranych przez PO, przyjecie przepisów, wedle których obecny skład TK zostałby uznany za uprawniony do orzekania, co umożliwiłoby publikację orzeczeń. Jak wskazuje dziennik, szefowa rządu zadeklarowała też, że PiS zrezygnuje z zasady podejmowania decyzji w TK większością dwóch/trzecich głosów. Z informacji „Rz” i Polskiego Radia wynika, że wiceszef Komisji przyjął te zapewnienia, unijni eksperci mieli wkrótce je ocenić, a na konsultacje Bruksela miała dać kolejnych kilkanaście dni. Jednak w środę Komisja ogłosiła, że daje tylko cztery dni. Na posiedzeniu komisarzy Frans Timmermans miał powiedzieć, że nie jest zadowolony z kontaktów z Polską i że nie wierzy w zapewnienia rządu w Warszawie. „Komisja nie dotrzymała słowa” – powiedział Polskiemu Radiu jeden z dyplomatów.
Źródło portal: interia.pl

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …