Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Demokracja wspiera ekologów

Demokracja wspiera ekologów

Ministrowie 11 państw apelują do Polski. „Zagrożenie instytucji demokratycznych”

Grupa 11 państw Unii Europejskiej podjęła inicjatywę „ostatniej szansy”, by uratować przełomowe prawo dotyczące ochrony przyrody. W liście apelują m.in. do Polski i Węgier, by poparły prośrodowiskowy projekt, który po długich negocjacjach utknął na ostatniej prostej. Piszą nie tylko o znaczeniu dla środowiska, ale też zaufaniu do unijnych instytucji.

Przyszłość ludzi, przyrody oraz wiarygodności Unii Europejskiej są stawką unijnego prawa dot. odbudowy zasobów przyrodniczych – piszą przedstawiciele 11 krajów UE w liście skierowanym m.in. do Polski. Apelują o poparcie dla przepisów, które utknęły przed ostatnim głosowaniem. Mają pozwolić na lepszą ochronę i odbudowę zasobów wodnych, terenów naturalnych czy zieleni miejskiej w Europie.

Jeszcze niedawno zdawało się, że prawo jest na ostatniej prostej do przyjęcia. Po prawie dwuletnich negocjacjach wypracowano kompromisową wersję przepisów. Usunięto niektóre przepisy budzące największe kontrowersje. Gdy dane unijne prawo zostaje przyjęte w ramach nieformalnych negocjacji, zazwyczaj ich przyjęcie jest niemal pewne. Zgodnie z oczekiwaniami Parlament Europejski zagłosował za. Przypieczętowanie tego przez kraje UE miało być formalnością. Ale w ostatniej chwili Węgry – wcześniej deklarujące poparcie – zmieniły zdanie. Bez poparcia m.in. Polski, Austrii oraz Finlandii zabrakło kwalifikowanej większości. 

Najbliższa – i być może ostatnia – szansa na przyjęcie prawa to 17 czerwca, kiedy zbierze się rada unijnych ministrów ds. środowiska. Jeśli nie uda się teraz przyjąć projektu, to w najlepszym wypadku zostanie to odłożone na długo, a w najgorszym – prawo zupełnie przepadnie. Od lipca prezydencję w Unii przejmują Węgry, a po nich Polska, a więc kraje nieprzychylne prawu odbudowy przyrody. 

Źródło:gazeta.pl

Sprawdź także

Giną ostatnie słonie

Jestem zrozpaczony. Kanadyjski koncern naftowy ReconAfrica pustoszy mój dom – sanktuarium afrykańskiej przyrody w delcie …