Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Dewastacja otoczenia pomnika

Dewastacja otoczenia pomnika

To fakt, że zawsze są tutaj świeże kwiaty. Mowa o pomniku przy zbiegu ulic Młyńskiej i Solnej, upamiętniającym Polaków, których mordowali zaborcy a następnie okupanci, na terenie więzienia a potem Aresztu Śledczego w Poznaniu. Grozę budzi za to otoczenie pomnika.

Ulica Młyńska to historyczne centrum stolicy Wielkopolski. Tymczasem rozrosłe krzaki, pogięte i zardzewiałe slupki otaczające pomnik, leżące niemal na chodniku, sterty śmieci, to widok, który razi każdego. Jak się okazuje problem dostrzegają także władze Aresztu Śledczego w Poznaniu.
Porucznik Jan Kurowski oficer prasowy przesłał w sprawie dewastacji otoczenia pomnika ? tablicy następujące pismo:
Teren, na którym znajduje się pomnik nie należy do Aresztu Śledczego w Poznaniu, nasza instytucja sprawuje jednak nad pomnikiem opiekę i w miarę możliwości stara się utrzymać w odpowiednim stanie także jego otoczenie.

Niestety, mimo że funkcjonariusze i osadzeni z Aresztu miejsce pamięci pielęgnują, jest ono systematycznie dewastowane.
Informuję również, że Areszt w przeszłości podejmował starania mające na celu ochronę pomnika – 4 lipca 2008 roku pomiędzy Aresztem Śledczym w Poznaniu a firmą Wechta S.A., która na terenie przylegającym do pomnika planowała inwestycję budowlaną, podpisane zostało porozumienie, na mocy którego m.in. pomnik miał zostać przeniesiony na drugą stronę ulicy Młyńskiej. Z całą pewnością położyłoby to kres dewastacji, jednak kontrahent nie wywiązał się z porozumienia, co spowodowało konieczność jego rozwiązania.

Dziękując za zwrócenie uwagi na problem informuję również, że w najbliższym czasie Areszt Śledczy w Poznaniu naprawi i pomaluje słupki okalające teren, na którym znajduje się pomnik i dołoży starań, aby miejsce utrzymane było w należytym stanie.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …