Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Dlaczego sędziowie boją się mediów

Dlaczego sędziowie boją się mediów

W siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa 4 grudnia 2014 r. odbyła się konferencja rzeczników prasowych sądów apelacyjnych i okręgowych. Podczas spotkania omówiono najważniejsze problemy w codziennej pracy rzeczników sądów. – Obecnie sędziowie często uciekają od relacji z mediami, ale muszą nauczyć się postrzegać dziennikarzynie jako przeciwników, a jako partnerów, którzy wesprą ich w budowaniu pozytywnego wizerunku sądownictwa ?powiedział otwierający konferencję prof. Roman Hauser, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
Konferencja jest jednym z rezultatów prac Zespołu ds. Standardów Komunikacji w Sądach, w skład którego wchodzą przedstawiciele Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie Krajowej Rady Sądownictwa.
– Spotkanie pozwoli nam także na zebranie opinii o najlepszych rozwiązaniach dla biur prasowych sądów, które następnie znajdą się w opracowywanych przez Zespół standardach komunikacyjnych dla sądów ? zaznaczył dr Adam Niedzielski, dyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości. – Krajowa Rada Sądownictwa widzi możliwość realnych zmian w komunikacji sądów z mediami.
Wykorzystujemy to, że mamy partnera do działania w Ministerstwie Sprawiedliwości ? powiedział sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. W konferencji wziął udział także insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Na przykładzie swojej instytucji pokazał jak budować i utrzymywać dobre relacje z dziennikarzami, jak działa sprawne biuro prasowe oraz jak komunikować się w kryzysie medialnym.
– Sądy zasługują na wyższe zaufanie niż to, które obecnie mają ? zaznaczył insp. Sokołowski. Obecni na konferencji rzecznicy prasowi sądów dyskutowali o barierach w swojej pracy. Poruszono także temat powołania ?rzecznika prasowego sądownictwa? oraz stworzenia ?medialnej grupy? sędziów chętnych do wypowiadania się w środkach masowego przekazu. Organizatorzy konferencji przeprowadzili również anonimową ankietę, dotyczą warunków pracy rzeczników prasowych sądów.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Pacyfikacja Kolegium SN

Do podjęcia uchwał Kolegium Sądu Najwyższego wymagana jest rzeczywista obecność co najmniej 2/3 liczby jego …