Strona główna / Szczypta soli / Do czego prowadzi nienawiść

Do czego prowadzi nienawiść

Poniżej można przeczytać w ?szczypcie soli? mój felieton na temat mowy nienawiści i propozycji nowelizacji kodeksu karnego, rozszerzającej katalog pojęć mających podlegać karaniu przez sądy. Politycy której partii lubują się w cedzeniu i sianiu nienawiści nie trzeba chyba mówić. Makabryczna zbrodnia w Norwegii wprost przytłacza. Zabójcą jest prawicowy rasistowski ekstremista. Nie wiem jak można godzić wartości chrześcijańskie, do których przyznaje się Anders Breivik z zamordowaniem z zimną krwią prawie setki młodych ludzi, i zapewne nigdy tego nie pojmę. Żadnym wytłumaczeniem nie jest fakt, że psychopaci nie odczuwają litości, chociaż potrafią być bardzo dobrymi i czułymi rodzicami, albo najofiarniejszymi i zaangażowanymi członkami lokalnej społeczności bądź Kościoła.
Podejrzany o przeprowadzenie w piątek krwawych zamachów w Norwegii Anders Behring Breivik oświadczył, że chce wystąpić przed sądem „w mundurze” oraz żeby rozprawa odbyła sie z udziałem publiczności. Sąd ma orzec o jego aresztowaniu. Według norweskiego prawa, może zdecydować o aresztowaniu na maksymalny okres czterech tygodni. Aby przedłużyć areszt, konieczna będzie kolejna rozprawa. W gestii sędziego leży decyzja, czy rozprawa będzie publiczna. Według adwokata, Breivik „chce wytłumaczyć, dlaczego to zrobił, i chce to zrobić publicznie”. Norweskie media piszą, policja wniesie ze swej strony o rozprawę za zamkniętymi drzwiami.
Media informują też, że część liczącego 1500 stron manifestu, który Breivik opublikował w internecie pod pseudonimem Andrew Berwick, została niemal słowo w słowo skopiowana z manifestu „Unabombera” Teda Kaczynskiego, odsiadującego w USA wyrok za zamachy, w których zginęły trzy osoby, a 23 zostały ranne. Breivik pozamieniał użyte przez Kaczyńskiego słowo „lewicowość” na „wielokulturowość” lub „kulturowy marksizm”, resztę jego wypowiedzi pozostawiając niezmienioną. Uzbrojony w karabin automatyczny i pistolet 32-letni Breivik przez około godzinę strzelał do uczestników obozu, zorganizowanego na wyspie Utoya przez młodzieżową przybudówkę współrządzącej w Norwegii Partii Pracy.
Uzbrojony w karabin automatyczny i pistolet 32-letni Breivik przez około godzinę strzelał do uczestników obozu, zorganizowanego na wyspie Utoya przez młodzieżową przybudówkę współrządzącej w Norwegii Partii Pracy. Według ostatniego bilansu, zginęło tam co najmniej 86 osób. W wybuchu samochodu-pułapki, który Breivik zdetonował wcześniej w stołecznej dzielnicy rządowej, śmierć poniosło co najmniej siedem osób.

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …