Strona główna / Aktualności / Do więzienia za portfel z krokodyla

Do więzienia za portfel z krokodyla

Przed kilku laty sąd w Poznaniu ( wyrok wydał sędzia Jacek Tylewicz) ukarał mężczyznę, który przywiózł na pamiątkę z Wietnamu, w butelce po lemoniadzie, konika morskiego. Nie wiedział, że to zwierzę jest pod ochroną Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Pomimo popularyzacji postanowień CITES; ostrzegania, że kupiona na lotnisku w Afryce bransoletka lub inny bibelot z kości słoniowej lub zwierząt będących pod ochroną może zaprowadzic do aresztu – Polacy przeżywają nadal niemiłe rozczarowania, gdy zostają zatrzymani przez celników pod zarzutami złamania postanowień Konwencji Waszyngtońskiej.
Komenda Główna Policji informuje o ostatnich nagannych przypadkach. Papugi (barabandy, kozie, żako), krogulce, myszołowy, żółwie greckie, legwany, modrolotki czerwonoczelne, pająki brachypelma smithi, kły morsa, szable i pianina z kością słoniową, futra z wilków ? te i wiele innych okazów zwierząt i wyrobów z nich zabezpieczyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w całej Polsce. Każdy z wymienionych znajduje się na liście gatunków szczególnie zagrożonych wyginięciem i oferowanie go do sprzedaży bez odpowiednich dokumentów jest przestępstwem. Nie każdy kupujący wie o tym, że nabywając pewne gatunki fauny i flory popełnia przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich zwierząt lub wyrobów z nich. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność danego zwierzęcia. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne. Za oferowanie do sprzedaży takich okazów, które nie mają dokumentów grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dlatego tak ważna jest walka z nieuczciwymi sprzedawcami. W całym 2008 roku odnotowano 502 naruszenia 128 artykułu ustawy o ochronie przyrody.
Z danych funkcjonariuszy KGP wynika, że najwięcej przypadków ujawnienia przestępstw związanych z naruszeniem konwencji CITES ma miejsce na lotniskach. Mamy właśnie sierpień, miesiąc, w którym nasi turyści wracaja do kraju z zagranicznych wojaży. Polacy przywożą ze sobą na przykład paski, torebki, portfele ze skóry węża lub krokodyla, koralowce, muszle, kość słoniową, czy kawior ze wschodu. Bez wymaganych dokumentów posiadanie takich produktów jest nielegalne ? powinien pamiętać o tym każdy, kto wyjeżdża za granicę. Z obserwacji policjantów wynika także, że wiele z zagrożonych okazów oferowanych do sprzedaży jest w Internecie.
Dzięki współpracy funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z przedstawicielami portali aukcyjnych namierzenie i zatrzymanie osoby, która w wirtualnym świecie sprzedaje okazy CITES, to tylko kwestia czasu. Sieć nie jest anonimowa i każdy, kto w niej łamie prawo musi liczyć się z konsekwencjami. Jak podkreślają policjanci z Biura Kryminalnego taki internetowy handel ociera się czasem o granice absurdu, gdyż znane są im już przypadki wysyłania żywych zwierząt pocztą. Walka z przemytem i handlowaniem zwierzętami znajdującymi się pod ścisłą ochroną to także szkolenia, które przechodzą policjanci, sędziowie, prokuratorzy i celnicy. To na nich uczą się na przykład jak rozpoznawać produkty, które zostały przemycone do naszego kraju zza wschodniej granicy i są nielegalnie oferowane do sprzedaży.
Funkcjonariusze z województwa lubelskiego skontrolowali jedną z restauracji w Hrubieszowie. Z ich informacji wynikało, że właśnie tam mogą znajdować się okazy wymienione w Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Policjanci zabezpieczyli 47 okazów objętych ochroną, które stanowiły ozdobę lokalu. Policjanci odzyskali między innymi 11 myszołowów, niedźwiedzia himalajskiego i brunatnego, 10 jastrzębi gołębiarzy, rysia i wilka europejskiego.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …