To, co dzieje się dzisiaj w Polsce, jest świadomą próbą umieszczenia całego systemu sądowniczego pod kontrolą władzy wykonawczej i legislacyjnej – ocenił w piątek specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan. – Nowe prawa są częścią szerszego planu, mającego na celu umieszczenie systemu sądownictwa pod polityczną kontrolą partiirządzącej – oświadczył Garcia-Sayan w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Ocenił, że ustawy zagrażają niezależności sądów. (http://www.tvn24.pl)
Polskie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zagrażają niezależności sądów; podporządkowują je „politycznej kontroli partii rządzącej” – ocenił specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan. – Te nowe prawa są częścią szerszego planu, mającego na celu umieszczenie systemu sądownictwa pod polityczną kontrolą partii rządzącej – oświadczył Garcia-Sayan w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
Przyznał, że Polska pracowała nad reformą wymiaru sprawiedliwości od 2015 roku z zamiarem zwiększenia jego skuteczności i przywrócenia zaufania publicznego, co samo w sobie jest słusznym celem, „jednak to, co się dzisiaj dzieje w Polsce, jest świadomą próbą umieszczenia całego systemu sądowniczego pod kontrolą władzy wykonawczej i legislacyjnej”.
Sprawozdawca ONZ znajduje się w kontakcie z rządem Polski odnośnie jego zastrzeżeń – napisano w komunikacie. Swoje oświadczenie García-Sayán złożył po środowej decyzji KE o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu unijnego w związku z ustawami reformującymi Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa. Tego samego dnia krytykowane ustawy zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Jak napisano w komunikacie ONZ, ustawa o Sądzie Najwyższym zawiera kilka przepisów zagrażających niezależności sądów i rozdziałowi władzy, a ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa umożliwia wcześniejsze usunięcie wszystkich 15 jej obecnych członków i daje parlamentowi prawo wyboru członków KRS. Do jego opinii odniósł się wtedy szef MSZ Witold Waszczykowski, który podkreślił, że Polska wyjaśnia wszystkie wątpliwości organizacjom międzynarodowym.(PAP)
Sprawdź także
Nasz człowiek w Strasburgu
Sędzia Joanna Hermanowicz – Sikora z SSP Iustitia Oddział w Słupsku, członkini zarządu głównego, Iustitiańska …