Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dozór elektroniczny zamiast krat

Dozór elektroniczny zamiast krat

Obecny kształt instytucji dozoru elektronicznego nie jest modelem optymalnym ? wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez HFPC raportu ?Dozór elektroniczny ? stan obecny i wyzwania przyszłości?. Dozór elektroniczny został wprowadzony w 2009 r. ?Wprowadzenie takiej możliwości uważane jest za jedną z ważniejszych reform wymiaru sprawiedliwości. Tak mówi Artur Pietryka, koordynator Programu Monitoring procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości HFPC. Dozór elektroniczny może być stosowany w odniesieniu do skazanych na kary krótkoterminowe ? w systemie dozoru można odbywać karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku. Skazany musi spełniać odpowiednie kryteria, w tym m.in. musi posiadać określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę osób pełnoletnich mieszkających wspólnie z nim.
Do końca lutego 2012 r. w ramach systemu dozoru elektronicznego karę pozbawienia wolności odbyło 2835 skazanych, a łącznie system objął 5284 osoby. Jak wynika z danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej na dzień 30 marca 2012 r., zaludnienie jednostek penitencjarnych wynosi 100,5% i wzrastało w ciągu ostatniego miesiąca średnio o 0,2?0,3% tygodniowo.
Przeszkodą w upowszechnieniu dozoru elektronicznego jest niska społeczna świadomość na temat tej instytucji. W ocenie autorów raportu dyrektorzy zakładów karnych i sądowi kuratorzy zawodowi zbyt rzadko wnioskują o ten system wykonywania kary dla skazanych. ?Niektórzy nasi rozmówcy podkreślali, że obecnie zdarzają się przypadki, gdy dyrektorzy zakładów karnych składają wnioski o zastosowanie dozoru tylko po to, by polepszyć statystykę w zakresie stosowania SDE? ? mówi Katarzyna Wiśniewska, współautorka raportu. ?Wnioski te są składane, mimo że skazani obiektywnie nie spełniają kryteriów ustawowych do zastosowania dozoru? ? dodaje Katarzyna Wiśniewska.
Ustawa o systemie dozoru elektronicznego obowiązuje do 31 sierpnia 2014 r. Autorzy raportu alarmują, że prace nad projektem nowej ustawy należy rozpocząć już teraz.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka 

Sprawdź także

Sędzia źle powołany

Seminarium „Status sędziów wadliwie powołanych w latach 2018–2024” z udziałem Ministra Sprawiedliwości Mierzymy się z …