Strona główna / Aktualności / Dr Adam Bodnar nowym RPO

Dr Adam Bodnar nowym RPO

Pomimo zarzutów, zgłaszanych przez prawicę i konserwatywnych polityków z PO, o zbytnią „lewicowość” a nawet „lewactwo” w piątkowym głosowaniu ( 7 sierpnia) Senat zatwierdził wybór przez Sejm dr. Adama Bodnara, wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. ?Niezmiernie cieszymy się z powołania Adama na stanowisko RPO? ? mówi Danuta Przywara, prezes HFPC. ?Jestem przekonana, że pasja i zaangażowanie Adama na rzecz praw człowieka przyczyni się do znaczącej poprawy w zakresie ochrony tych praw? ? dodaje Danuta Przywara.
Dr Adam Bodnar pracuje w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka od 11 lat. W tym czasie stworzył Program Spraw Precedensowych oraz rozwinął praktykę litygacji strategicznej w zakresie ochrony praw człowieka. Jako szef działu prawnego nadzorował i konsultował liczne opinie, raporty oraz sprawozdania przygotowywane przez prawników HFPC. ?Będzie nam go brakowało w Fundacji, ale coś mi mówi, że to nie koniec naszej współpracy na rzecz praw człowieka. HFPC przecież od początku lat 90. współpracuje z Rzecznikami Praw Obywatelskich i zamierzamy oczywiście to kontynuować? ? dodaje Danuta Przywara. Dr Adam Bodnar będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Do poparcia kandydatury dr. Bodnara zachęcał adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, w liście do senatorów, który wystosował 4 sierpnia br. pisał: „Doktor Adam Bodnar odznacza się wyjątkowym dorobkiem zawodowym i naukowym. Dotychczasowe osiągnięcia na polu ochrony praw jednostki, a także postawa zaprezentowana w trakcie ubiegania się o wybór na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich czynią doktora Adama Bodnara odpowiednim kandydatem oraz dają gwarancję należytego i odpowiedzialnego pełnienia przez niego urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich” – czytamy w liście prezesa Zwary. Zaznaczył on, że choć osobiście nie podziela niektórych poglądów dr. Bodnara, to nie ma wątpliwości, że jako RPO, działając na rzecz praw i wolnności, będzie kierował się Konstytucją RP a nie swoimi prywatnymi poglądami. „W Polsce jest wiele niesprawiedliwości i zagrożeń dla praw i wolności, wymagających pilnej i aktywnej interwencji ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawny wybór nowego Rzecznika służyć będzie efektywnej ochronie praw i wolności oraz wzmocnieniu sprawiedliwego i demokratycznego chrakteru Państwa polskiego” – podkreślił adw. Andrzej Zwara.

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …