Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Dr Adam Bodnar w Senacie

Dr Adam Bodnar w Senacie

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji jednomyślnie przyjęła sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2015 Przewodniczący Komisji senator Michał Seweryński (PiS) zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara o przedstawienie najpilniejszych propozycji zmian prawa, które Komisja mogłaby rozważyć.Chodzi np. o zaproponowanie zmian do ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.
Występując przed Komisją Adam Bodnar przedstawił zawarte w sprawozdaniu najważniejsze problemy dotyczące praw człowieka w Polsce ? a więc to, co w naszym kraju nie działa. Mówił też o udanych przykładach współpracy z Kancelarią Prezydenta, ministerstwami i pozostałymi instytucjami państwa.
Rzecznik praw obywatelskich przedstawił senatorom w skrócie m.in.: problemy osób w kryzysie bezdomności problemy lokatorów, m.in. podwyżki czynszów będące skutkiem reprywatyzacji jakość postępowań sądowych i prokuratorskich, w tym problem aresztu tymczasowego przedstawiony na przykładzie kibica Macieja Dobrowolskiego, który po 40 miesiącach aresztu wyszedł na wolność po interwencji RPO problem wsadzania do więzienia osób z niepełnosprawnością intelektualną lub chorujących psychicznie problemy z dostępnością służby zdrowia problemy przedsiębiorców ? m.in. egzekwowanie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika jakość kontroli nad służbami specjalnymi, sprawa braku regulacji monitoringu wizyjnego mankamenty ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej przewlekłość postępowań, w tym kwestia biegłych sądowych standardy wykonywania kar pozbawienia wolności sprawy pracownicze problemy nietolerancji, rasizmu i ksenofobii problemy osób z niepełnosprawnościami, a także nieheteronormatywnych sprawy przemocy domowej prawa kobiet Rzecznik mówił też o znaczeniu Trybunału Konstytucyjnego dla ochrony praw i wolności obywateli.
Senatorowie dopytywali o szczegóły przedstawionych spraw, a przewodniczący skrytykował nadmiernie ogólne sformułowania w sprawie mowy nienawiści czy praw osób nieheteronormatywnych. Jak zauważył, ?wielkokalibrowe słowa? mogą „wypaczyć” powagę przekazu w sprawach naruszeń praw konkretnych osób. Powiedział też, że ze sprawozdania RPO wyłania się smutny obraz naszego kraju, w którym tak wiele trzeba jeszcze zrobić. Ale – jak zaznaczył – jest tak dlatego, że nie ma w Polsce innego poza RPO urzędu, który miałby tak szerokie pole widzenia i zajmował się wszystkimi aspektami praw obywateli.

Sprawdź także

Orlen grozi wolności słowa

Zakup przez PKN Orlen prywatnego koncernu medialnego Polska Press rodzi wiele zagrożeń Trudno się spodziewać, …