Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Dramat dla wielu Polaków

Dramat dla wielu Polaków

Profesor Andrzej Zoll: Może być tak, że wyroki polskich sądów nie będą respektowane w Europie . Orzeczenie TSUE może oznaczać, że sądy w krajach UE

będą indywidualnie oceniać, czy polski wymiar sprawiedliwości funkcjonuje właściwie. Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, to może oznaczać, że wszystkie wyroki polskich sądów będą w Unii podlegać dokładnemu badaniu – i nie jest przesądzone, że będą one respektowane Decyzję TSUE prof. Andrzej Zoll ocenił jako bardzo daleko idącą i chroniącą człowieka.
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich w rozmowie z Onetem powiedział, że „to jest pewien prognostyk na przyszłość”. – Trybunał Sprawiedliwości ewidentnie widzi, że z polskim sądownictwem coś jest mocno nie tak. A konsekwencją tego może być sytuacja, w której wszystkie wyroki polskich sądów będą w krajach Unii podlegać dokładnemu badaniu. Więcej, nie jest pewne, czy rozstrzygnięcia polskich sądów będą w Unii respektowane, bo sądy europejskie będą chciały zbadać, czy wyrok został wydany praworządnie – podkreśla. Zdaniem prof. Zolla, to może być dramat dla wielu Polaków. – Dlatego ci właśnie obywatele, nawet jeśli są zwolennikami PiS, powinni zwrócić uwagę, że to co robi obecna władza nie jest w ich interesie. Przecież polskie sądy powinny być członkami sądownictwa europejskiego. Obowiązują nas pewne zasady, które akceptowaliśmy. A jeśli władza dalej będzie szła w tym kierunku, mam tu na myśli zwłaszcza sytuację w Sądzie Najwyższym, to może się okazać, że znajdziemy się poza europejskim systemem sądownictwa – kwituje prof. Zoll.
Źródło:onet.pl

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …