Strona główna / Szczypta soli / Duda jak Putin i Łukaszenka

Duda jak Putin i Łukaszenka

To już pewne! Joe Biden (Partia Demokratyczna) wygrał wybory prezydenckie. Przywódcy z całego świata zaczęli mu już więc składać gratulacje z okazji sukcesu.

„Gratulacje dla Joe Bidena z powodu wyboru na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych i dla Kamali Harris (przyszła wiceprezydent kraju – przyp. red.) z powodu jej historycznego osiągnięcia. USA są naszym najważniejszym sojusznikiem i spodziewam się, że będziemy współpracować w zakresie naszych wspólnych priorytetów, od zmian klimatycznych do handlu i bezpieczeństwa” – napisał na Twitterze premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson.

Gratulacje Bidenowi złożyła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, dodając, „z całego serca życzę szczęścia i sukcesów również Kamali Harris pierwszej wybranej kobiecie-wiceprezydent w Waszym kraju. Cieszę się na przyszłą współpracę z prezydentem Joe Bidenem. Nasza transatlantycka przyjaźń jest niezastąpiona, jeśli mamy sprostać wielkim wyzwaniom tych czasów”.

„Wybór Joe Bidena to dobra wiadomość dla amerykańskiej demokracji, dobra wiadomość dla planety wraz z (oczekiwanym – przyp. red.) powrotem USA do (paryskiego) porozumienia klimatycznego. I nowa szansa dla Europy, aby odbudować partnerstwo transatlantyckie” – ocenił z kolei Emmanuel Macron.

„Gratulacje Joe Biden i Kamala Harris. Nasze państwa są bliskimi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami. Łączy nas wyjątkowa relacja w skali świata. Nie mogę doczekać się współpracy z wami” – pogratulował premier Kanady Justin Trudeau.

Gratulacje złożyli też m.in. Donald Tusk, Ursula von der Leyen i Charles Michel.
Na ich tle wyróżnił się Andrzej Duda, który pogratulował Bidenowi, ale… (SIC!!!) „udanej kampanii”. „Gratuluję udanej kampanii prezydenckiej. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów, Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom relacji z USA. Strategiczne partnerstwo dla jeszcze silniejszego sojuszu”.

Duda wpisuje się w narrację prezydentów Białorusi i Rosji, ktoryz imputują Bidenowi fałszowanie wyborów. Jak to było w Biblii: źdbło w oku bliźniego widzi, a w swoim belki nie postrzega.

Źródła: Twitter, wprost.pl, onet.pl, gazetaprawna.pl, tvn24.pl, dw.com.pl

***

Amerykańskie media o gratulacjach Andrzeja Dudy

Niektóre media w USA odnotowały wpis Andrzeja Dudy na Twitterze. Wszystkie podkreślają bliskie relacje polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem.

„Niektórzy przywódcy postrzegani jako sojusznicy Trumpa również złożyli gratulacje prezydentowi-elektowi. (…) Prezydent Polski, Andrzej Duda, który ściągnął uwagę krytyków nowymi ograniczeniami politycznymi, postrzeganymi jako zbliżające kraj w kierunku autokracji, powiedział, że jest >>zdeterminowany do utrzymania relacji na wysokim poziomie<<” – pisze „Foreign Policy”.

„Administracja Trumpa podpisała umowę na przeniesienie tysięcy kolejnych żołnierzy USA do Polski po ogłoszeniu planowanego wycofania sił z Niemiec, decyzji, która może zostać obalona przez Bidena” – dodaje.

National Public Radio (NPR) informuje o tym, że zwycięstwo Bidenowi przyznał „główny partner Orbana w UE”. „Prezydent Polski Andrzej Duda – sojusznik Trumpa, który ledwie wywalczył w tym roku reelekcję” – dodaje.

Portal Axios reakcje międzynarodowe na wygraną Joego Bidena podzielił na kilka grup. Polska znalazła się wśród państw, które nie zareagowały pozytywnie. Obok umieszczono wypowiedzi ajatollaha Iranu Alego Chameneiego, słoweńskiego premiera Janeza Jansy oraz prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Sprawdź także

Zmienić rejestr pedofilów

Co trzeba zmienić w „Rejestrze pedofilów”. Wystąpienie Marcina Wiącka do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich …