Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Dwa wydziały karne

Dwa wydziały karne

Małe jest piękne, ale przede wszystkim praktyczne. – Na dłuższą metę – mówi sędzia Joanna Ciesielska – Borowiec, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu – kierowanie takim olbrzymim wydziałem, jak wydział karny, było po prostu niemożliwe. Tak jak kiedyś wydział II Cywilny naszego sądu został podzielony z uwagi na to, iż stał się molochem, podobną decyzję trzeba było podjąć w stosunku do Wydziału III Karnego. Na czele nowego Wydziału XVI stanął sędzia Piotr Michalski ( na fotografii), który dotąd orzekał w wydziale karnym – odwoławczym.

Od poniedziałku 4 stycznia, formalnie, a faktycznie, od wtorku 5 stycznia, w Sądzie Okręgowym w Poznaniu obok dotychczasowego Wydziału III Karnego, zaczął funkcjonować Wydział XVI Karny. Merytorycznie nie zmieniło się nic, po prostu część sędziów i pracowników administracyjnych przeszła do nowego wydziału. Części spraw karnych ( w toku) pozmieniano sygnatury, które wskazują, iż sprawa toczy się w wydziale XVI.
– Z uwagi na olbrzymi wpływ spraw i trudności w ich należytym zarządzaniu – mówi sędzia Piotr Michalski – władze sądu podjęły decyzję o podziale dotychczasowego wydziału trzeciego karnego sądu na dwie odrębne jednostki ? wydział trzeci i szesnasty.
Sędzia Paweł Spaleniak, przewodniczący Wydziału III Karnego, informuje, iż w jego wydziale co roku wpływało po około 600 spraw, które rozpoznawało 15 sędziów, a pomagało im 30 urzędników sądowych. Wraz z nowym przewodniczącym sprawy karne będzie odtąd rozpoznawało 16 sędziów, gdyż przewodniczący wydziału karnego także orzeka.
Według nieformalnej umowy do wydziału III będą wpływać sprawy karne z północy Wielkopolski, a do wydziału XVI z południa naszego regionu.
Jak dotąd nikt nie wspomina o potrzebie podziału Wydziału IV Karnego ? Odwoławczego, który jako sąd drugiej instancji rozpoznaje wyroki karne zapadłe w naszym regionie w sądach rejonowych.

Sprawdź także

Manipulacje Manowskiej

Starzy” sędziowie Sądu Najwyższego skierowali w marcu do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara …