Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dyskusja o stawkach prawniczych

Dyskusja o stawkach prawniczych

W siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych odbyło się kolejne i zarazem podsumowujące dotychczasowe prace spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu nowego rozporządzenia w sprawie opłat za czynności radców prawnych. Gospodarzem spotkania był r.pr. Arkadiusz Bereza, wiceprezes KRRP. W spotkaniu wzięli udział adw. Jacek Trela,wiceprezes NRA oraz adw. Rafał Dębowski i sekretarz NRA.
Ze strony samorządu radcowskiego w spotkaniu uczestniczyli r. pr. Zbigniew Pawlak wiceprezes KRRP oraz eksperci Ośrodka Badań Studiów i Legislacji r. pr. Michał Araszkiewicz oraz r. pr. Mateusz Duszyński.
W pracach nad projektem uczestniczyli także r. pr. Przemysław Mijal i r. pr. Wojciech Bujko. Opracowany projekt opiera się na założeniach zawartych w stanowisku Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 25 maja 2013 r. na którym to posiedzeniu dyskutowano już nad rekomendacjami i pierwszą wersją zmiany przedmiotowego rozporządzenia opracowaną w ramach OBSiL KRRP. Projekt dotyczy opłat z tytułu zastępstwa procesowego pełnionego z wyboru i ma na celu usunięcie dotychczasowego -naruszającego zasadę słuszności – stanu, w którym strona wygrywająca spór nie odzyskuje od strony przegrywającej nawet rozsądnie poniesionych kosztów na wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika.
Projekt ten może stać się punktem wyjścia do opracowania kolejnego projektu rozporządzenia dotyczącego kosztów świadczonej pomocy prawnej z urzędu z uwzględnieniem możliwości budżetu państwa. Po wymianie uwag i ich omówieniu ustalono, że ostateczna wersja projektu zostanie opracowana do dnia 20 lipca 2014 r.

Sprawdź także

RPO żąda pełnej rehabilitacji

Kasacja RPO na rzecz skazanych w „procesie brzeskim” uwzględniona. Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i …