Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Dyskusja w UE o Polsce

Dyskusja w UE o Polsce

Przed sesją Rady Spraw Ogólnych Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Liberties skierowały list do członków Rady z informacją na temat ostatnich wydarzeń w Polsce. Rada do spraw Ogólnych to organ UE, który koordynuje przygotowania do szczytów Rady Europejskiej. W trakcie jej sesji w poniedziałek (25 września) zaplanowano m.in. dyskusję na temat sytuacji
w Polsce. To już druga taka dyskusja w ciągu ostatnich miesięcy ? poprzednia miała miejsce w maju tego roku. W liście skierowanym do członków rady HFPC i Liberties wskazują na trwający w dalszym ciągu kryzys konstytucyjny i niezakończoną reformę wymiaru sprawiedliwości. Organizacje zwracają również uwagę, że naruszenie ochrony zasady praworządności ma wpływ także na inne aspekty demokratycznego państwa prawnego: niezależność mediów i działalność organizacji pozarządowych. Prezydenckie weto to nie koniec reformy wymiaru sprawiedliwości Zawetowanie przez Prezydenta dwóch ustaw ? o KRS i Sądzie Najwyższym ? nie zakończyło prób reformy wymiaru sprawiedliwości. W poniedziałek Prezydent ma ogłosić swoje projekty w zakresie reformy sądownictwa. ?Projekty nowych ustaw mają być przedstawione w poniedziałek 25 września i prawdopodobnie zostaną od razu skierowane do Sejmu. Taki tryb pracy nad nowymi projektami ustaw wskazuje, że rządząca większość będzie podtrzymywała praktykę przyjmowania kluczowych reform bez dopuszczenia możliwości publicznej debaty? ? czytamy w liście.
MEDIA I NGOS
Sygnatariusze listu wskazują również na planowane zmiany w funkcjonowaniu mediów oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Zdaniem organizacji zapowiadane zmiany dotyczące funkcjonowania mediów prywatnych oraz wprowadzenie Narodowego Instytutu Wolności ? Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego będą stanowić kolejne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania mechanizmów demokratycznego państwa prawnego.
DALSZE DZIAŁANIA UE
Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że trwający od ponad półtora roku dialog pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem nie przyniósł zakładanych efektów. Co więcej, polski rząd nie tylko nie wprowadził wydanych przez Komisję zaleceń w sprawie praworządności, ale podjął szereg innych działań zagrażających ochronie demokratycznego państwa prawnego. Sygnatariusze listu apelują do Państw Członkowskich UE o ochronę demokratycznych zasad, na których opiera się wspólnota europejska. ?Świadomi gniewu, jaki możemy na siebie ściągnąć ze strony polskiego rządu, apelujemy do państw członkowskich Unii Europejskiej o obronę fundamentalnych wartości i zasad wprowadzonych dla ochrony Europejek i Europejczyków. Mając na względzie dobro polskiego społeczeństwa, apelujemy o uruchomienie procedury przewidzianej w Artykule 7 Traktatu o Unii Europejskiej? ? czytamy w liście.
List organizacji oraz informacja o sytuacji organizacji społecznych w Polsce dostępne są na stronie HFPC.

Sprawdź także

Nasz człowiek w Strasburgu

Sędzia Joanna Hermanowicz – Sikora z SSP Iustitia Oddział w Słupsku, członkini zarządu głównego, Iustitiańska …