Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / To prowadzi do anarchii

To prowadzi do anarchii

Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich: To jest działanie poza prawem. To musi być rozliczone! Powiedział komentując zaprzysiężenie sędziów do SN wbrew środkom zabezpieczającym  ustanowionych przez NSA i SN
– To musi zostać rozliczone w przyszłości, bo cała ta sytuacja absolutnie nie odpowiada zasadom praworządności – mówi. – Prezydent te zasady łamie, bo sąd, w tym przypadku NSA stoi ponad decyzją Krajowej Rady Sądownictwa. I prezydent nie może lekceważyć praworządnego orzeczenia tego sądu! – podkreśla prof. Zoll.
– Powiem szczerze, to prowadzi do anarchii. Bo każdy będzie sobie mógł powiedzieć: a po co ja mam płacić grzywnę, która zasądził mi sąd, skoro prezydent może sądów nie słuchać? A to jest postępowanie zdecydowanie poza prawem – zaznacza były prezes TK.
– Zresztą, jeśli chodzi o pana prezydenta, niestety nie pierwszy raz mamy do czynienia z taką sytuacją. Dlatego raz jeszcze podkreślam, że kiedy w przyszłości dojdziemy już do stosowania prawa, takie działanie będzie musiało być rozliczone! Bo nie można akceptować postępków osób, które nie liczą się z najwyższym aktem prawnym Rzeczpospolitej, czyli z konstytucją. I także ta dzisiejsza decyzja pana prezydenta jest pozakonstytucyjna – kwituje prof. Zoll.

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …