Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Działki na Malcie należą do Poznania

Działki na Malcie należą do Poznania

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał stanowisko sądu niższej instancji i na mocy już prawomocnego wyroku Miasto Poznań nie zapłaci Drukarni i Księgarni św. Wojciecha za bezumowne korzystanie z terenów na Malcie. Po latach procesowania wyszło na jaw, że działki do których prawo uzurpował sobie Kościół, należą jednak do miasta.
Jesienią ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił pozew Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. Strona kościelna domagała się ponad 250 tys. zł za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez kilka miesięcy w 2006 roku. Stało to się możliwe, bo cztery lata temu miasto wystąpiło do sądu z pozwem o tzw. uzgodnienie treści księgi wieczystej. To znaczy ustalenie czy stan prawny odpowiada realiom. Chodziło o wykreślenie z rubryki „właściciel” Księgarni i Drukarni św. Wojciecha i wpisanie w jej miejsce miasta. Sąd wydał taki wyrok już dwa lata temu, ale informacja o tym nie trafiła do opinii publicznej.
– Stan prawny i faktyczny jest taki – wyjaśniał wyrok sędzia Piotr Górecki- że strona kościelna nie jest obecnie właścicielem, więc nie może domagać się zapłaty za bezumowne korzystanie z tych nieruchomości.
Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha to należąca do poznańskiej kurii spółka znana z wydawania „Przewodnika Katolickiego”. Jej przedstawiciele od kilkunastu lat spierali się z miastem o prawa do 30-hektarowego terenu na poznańskiej Malcie. Na działkach znajduje się nadbrzeże Jeziora Maltańskiego z hotelem, trybunami i ośrodkami sportowymi. Do tego Kopiec Wolności, meta kajakarzy i kilka domków rekreacyjnych.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …