Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Dziecko zawsze jest ofiarą

Dziecko zawsze jest ofiarą

Wykorzystaniu seksualnemu dziecka można zapobiec. Wszystko zależy od naszej wrażliwości i spostrzegawczości. Kiedy widzimy niedwuznaczne sytuacje, których „bohaterami” są dorosly i dziecko powinniśmy natychmiast interweniować. Jak? Zaalarmować policję, albo problem zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyłączył się do międzynarodowejkampanii społecznej ?Nie odwracaj wzroku?. Ze strony RPO można też pobrać plakaty i uloptki, które ilustrują problem. Powinny one wisieć bądź leżeć w każdej szkole. Dziecko musi wiedzieć, że jest ofiarą, a nie jak utrzymują niektórzy hierarchowie Kościoła ? prowokatorami i prowodyrami. Dziecko w stosunku z dorosłym zawsze jest ofiarą.

W Warszawie, w tych dniach, jak już informowaliśmy odbyła się XI. Ogólnopolska Konferencja ?Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw?.W jej trakcie minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wręczył Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań. Priorytetem resortu sprawiedliwości jest zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwym grupom pokrzywdzonych, w tym dzieciom i pokrzywdzonym przemocą seksualną.
Ministerstwo Sprawiedliwości w 2007 r. przystąpiło do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci i zaangażowało się w procedurę certyfikacji przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków ? powiedział minister Cezary Grabarczyk. Wskazał także na ważną rolę, jaką pełnią podczas przesłuchań sędziowie, biegli psychologowie, prokuratorzy i adwokaci. Tematem przewodnim konferencji jest pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochrona praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych. Krajowi i zagraniczni eksperci przedstawiają w jej trakcie modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące problemu krzywdzenia dzieci.
Dla sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych najciekawsze były sesje poświęcone ochronie prawnej dzieci, czy też przesłuchaniu dziecka. Udział Ministerstwa Sprawiedliwości w tego typu inicjatywach świadczy o ogromnym znaczeniu, jakie przykłada resort do tak istotnej tematyki, jaką jest pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem.

Sprawdź także

Medal Wolności Słowa

Ewa Łętowska, Piotr Świerczek oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak wraz z Jerzym Owsiakiem zostali uhonorowani Medalami Wolności …