Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Dzień Romów w Sejmie

Dzień Romów w Sejmie

W programie sejmiwych obchodów Dnia Romów w Sejmie znalazł się koncert cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, występ Józefa Jochymczyka ? Mersteina oraz ? po raz pierwszy w Sejmie ? wiersze romskich poetów: Papuszy, Izoldy Kwiek i Edwarda Dębickiego ? czytać będą członkowie Prezydium Sejmu oraz Daniel Olbrychski i dzieci romskie.Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa ?Romowie. Stan duszy czy kultura równoległa?. Pokazuje ona dzieje Romów z perspektywy losów przedstawicieli narodowości romskiej w kontekście przemian cywilizacyjnych ostatnich 500 latach w Europie i na świecie. Romowie są jedną z bardziej charakterystycznych mniejszości etnicznych, o bogatej tradycji i obyczajach, głęboko osadzonych w krajobrazie kulturowym Polski. ?Jeździliśmy daleko, polami, lasami, a nasze drogi nie miewały końca…?

Wiersze romskich poetów: Papuszy, Izoldy Kwiek i Edwarda Dębickiego czytane były dziś przez członków Prezydium Sejmu, aktora Daniela Olbrychskiego oraz dzieci romskie podczas obchodów Dnia Romów w Sejmie. W Sali Kolumnowej dla zaproszonych gości zagrał również cygański zespół Terno oraz Józef Jochymczyk ? Merstein. Rozpoczynając uroczystość Jerzy Wenderlich mówił o wyjątkowości tego Święta ? Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy być razem z Romami dzisiaj w polskim Sejmie. Wicemarszałek zwrócił również uwagę na skomplikowane losy Romów ? To nie tylko kultura, rozmach, różnorodność powinny być nam bliskie, ale również historia, martyrologia, wielkie cierpienia, ale i wielki heroizm… Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski dziękując za możliwość współorganizowania Dnia Romów w Sejmie wspominał o wielowiekowej więzi łączącej nasze narody. ? Przemawiając w dniu Romów pragnę podkreślić, że nasz naród żyje w Polsce już od 6 wieków. Nasza kultura jest częścią dziedzictwa kulturowego ziem polskich. Nasza historia jest częścią historii Polski. Prezes Kwiatkowski wspominał także trudne czasy stanu wojennego i przymusową emigrację ? Starałem się wrócić do kraju i wróciłem. Dlaczego? Ponieważ to jest mój kraj, to jest moja ojczyzna. Chciałem być dumny i jestem dumny z tego, że jestem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej ? podsumował. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa ?Romowie. Stan duszy czy kultura równoległa?. Ekspozycja przedstawia dzieje Romów z perspektywy losów przedstawicieli narodowości romskiej w kontekście przemian cywilizacyjnych ostatnich 500 latach w Europie i na świecie. Romowie są jedną z bardziej charakterystycznych mniejszości etnicznych, o bogatej tradycji i obyczajach, głęboko osadzonych w krajobrazie kulturowym Polski. Na obraz Romów w świadomości współczesnych Europejczyków ogromny wpływ mają wzorce ukształtowane na przestrzeni ostatnich wieków przez literaturę, sztukę i historię. Prezentowana wystawa pokazuje się jak błędnym jest pokutujące powszechnie przekonanie o hermetyczności narodowości romskiej. Ponadto zaproszeni goście obejrzeli film dokumentalny o Papuszy. Pomysłodawcą i patronem wydarzenia był wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Współorganizatorem – Stowarzyszenie Romów w Polsce.
XXX
23 kwietnia br. o godzinie 18.00 w Sali Kolumnowej Sejmu odbędą się obchody Dnia Romów. Pomysłodawcą i patronem uroczystości jest wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Współorganizatorem – Stowarzyszenie Romów w Polsce. Święto to będzie okazją do pokazania barwnej, romskiej kultury, historii i ich współczesności. Organizatorzy chcieliby
zwrócić uwagę na sytuację Romów i ich potrzeby, na konieczność gwarancji równego startu życiowego dla wszystkich dzieci, w tym dzieci mniejszości narodowych i etnicznych. – Chcemy podkreślić konieczność poszanowania mniejszości z całą ich różnorodnością i tolerancją, której czasem brakuje, a która jest niezbywalną wartością europejskich społeczeństw, wystrzegających się wszelkich dyskryminujących rozróżnień – mówią organizatorzy.

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …