Najnowsze informacje
Strona główna / Sądownictwo / Dzierżawią dom od Wechty

Dzierżawią dom od Wechty

Od 27 lipca trzy dotychczasowe wydziały Sądu Okręgowego w Poznaniu zmieniły adres. Do budynku (będącego własnością firmy deweloperskiej Wechta) przy ulicy Piaskowej przeniosły się wydziały: VI Pracy oraz IX i X Gospodarczy.

– Wydzierżawiliśmy w tym budynku- mówi Jarosław Kaczmarek, dyrektor Sądu Okręgowego w Poznaniu- 3.000 metrów kwadratowych, do czasu zanim te wydziały przeniosą się ostatecznie do mającego powstać nowego sądu okręgowego przy ulicy Kościuszki 136. Umowa o wynajem została zawarta na 3 lata, z opcją przedłużenia. Zgodę na to wyraziło Ministerstwo Sprawiedliwości. Według perspektywistycznych planów przy ulicy Szyperskiej ma zostać wybudowany nowy gmach Sądu Rejonowego dla Nowego Miasta i Wildy. Na razie ten sąd jak i Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto mieszczą się razem w budynku sadu przy ulicy Młyńskiej.

J. Kaczmarek chciałby, aby ten projekt jak najszybciej trafił do ministerialnego budżetu, ale będąc realistą wie, że będzie można go wybudować dopiero wtedy, gdy zakończy się wznoszenie nowego gmachu sądu okręgowego przy ulicy Kościuszki. Mieszkańcy Nowego Miasta i Wildy do nowego sądu rejonowego będą zatem mogli wejść najwcześniej w 2020 roku albo i później. Chyba, że resort sprawiedliwości przestanie borykać się z problemami finansowymi i otworzy szerzej sakiewkę dla potrzeb sądownictwa w terenie. Warto przypomnieć, że harmonogram powstania nowego gmachu sądu okręgowego ( w którym mają być wszystkie poznańskie odwoławcze wydziały gospodarcze i wydziały pracy oraz ubezpieczeń społecznych oraz Krajowy Rejestr Sądowy) zakłada budowę w ciągu 6 lat. Wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano w 2010 roku oddanie sądu do użytku w 2015 roku. Warto podkreślić, że Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, że pieniądze na budowę są zaplanowane w budżecie.

Do nowego budynku przy ulicy Piaskowej zostaną przeniesione także archiwa, wydziały kuratorskie, oddziały inwestycji i remontów, audytu wewnętrznego, zamówień publicznych i nadzoru pedagogicznego. To nie jedyne przeprowadzki jakie odbywają się w strukturach poznańskiego sądownictwa. Część nieruchomości weszła w trwały zarząd sądowy i dlatego centrum miasta pozostaną, bądź powstaną nowe sądowe delegatury. I tak nie grożą przenosiny sadu grodzkiego, który funkcjonuje na parterze budynku urzędu miejskiego przy ulicy Słowackiego. W pomieszczeniach przy ulicy 27 Grudnia ( gdzie mieściła się prokuratura) zainstalują się kuratorzy Sadu Rejonowego Poznań Wilda i Nowe Miasto. Natomiast w wieżowcu ?Alfa? przy św. Marcinie na 3 i 5 piętrze zostanie ulokowany( od 1 stycznia 2010 roku) drugi Ośrodek Diagnostyczno-Rodzinny. Pierwszy mieści się w wieżowcu Akademii Medycznej przy ulicy Dąbrowskiego.

Sprawdź także

Drugi, co do wielkości

Rozmowa z sędzią Piotrem Gerke, prezesem Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda -Sąd w …