Najnowsze informacje

Ekolodzy wygrali z Francją

Organizacje pozarządowe triumfują. Sąd w Paryżu uznał, że francuskie państwo dopuściło się „karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych”. Mówi się o „historycznym”, „rewolucyjnym” wyroku i o „sprawie stulecia”.

Stowarzyszenia ekologów podkreślają, że w sprawę zaangażowali się obywatele, bowiem w grudniu 2018 roku skarżący ogłosili petycję, którą w 48 godzin podpisało milion osób, a przez następnie trzy tygodnie – drugie tyle. Pozarządowe organizacje ekologiczne – Notre affaire a tous (Sprawa nas wszystkich), Greenpeace, Oxfam i Fundacja Nicolas Hulot – rozpowszechniając petycję, nazwały ją „sprawą stulecia”.
W marcu 2019 roku te cztery organizacje pozwały państwo, inicjując tym samym „pierwszy wielki sądowy proces klimatyczny we Francji” – pisze „Le Monde”.

3 kroki do wymiany walut online. Zobacz jakie to proste. Sprawdź co zrobić, aby odebrać 1000 punktów na wymianę po średnim kursie.
Tytułem zadośćuczynienia za szkody moralne paryski trybunał administracyjny skazał państwo francuskie na zapłacenie jednego euro każdej z czterech organizacji pozarządowych, które wniosły pozew. Odrzucił jednak żądania wypłacenia takiej samej sumy jako odszkodowanie za „szkody ekologiczne”.

Sędziowie zdecydowali się podjąć dodatkowe śledztwo w celu określenia, jakie posunięcia będą narzucone państwu, by „naprawić poniesioną krzywdę lub zapobiec jej powiększeniu”.

„Rewolucyjny wyrok”
Mecenas Clementine Baldon, reprezentująca jedną z organizacji pozarządowych, określiła wyrok jako „rewolucyjny”, gdyż – jak ocenia – jest on uznaniem współodpowiedzialności państwa za kryzys klimatyczny, a bierność władz państwowych w tym obszarze uważana będzie odtąd za „nielegalną” i uznana za przyczynę „szkody ekologicznej”.

Cytowany przez „Le Monde” Julien Betaille, wykładowca prawa publicznego z Tuluzy, wyjaśnia: – Uznanie, że państwo ma obowiązek naprawienia szkody ekologicznej to krok naprzód, ale musi on być potwierdzony przez Radę Stanu (najwyższy francuski sąd administracyjny), a przede wszystkim zatwierdzony wyrokiem sędziego, który orzeknie obowiązek odszkodowania.

Zdaniem Betaille’a organizacje skarżące popełniły błąd, gdyż powinny były żądać „poważnej wyceny” szkody ekologicznej, a nie symbolicznego euro. Zwraca jednak uwagę, że „zaniedbania państwa nie są jedyną przyczyną zmian klimatycznych”

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-czlowiek-na-ziemi/aktualnosci/news-historyczny-wyrok-we-francji-panstwo-winne-zaniedbaniom-w-sp,nId,5027429,via,1?utm_source=webpush&utm_medium=push&utm_campaign=CampaignName&parametr=mechcpc#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Sprawdź także

Japonka na czele MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wybrał sędzię Tomoko Akane z Japonii na trzyletnią kadencję prezesa …