Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Epitafium na pożegnanie 79 sądów

Epitafium na pożegnanie 79 sądów

Nie pomogły apele i argumenty sędziów. 1stycznia 2013 r. żegnamy 79 sądów rejonowych, zlikwidowanych przez ministra sprawiedliwości z nieracjonalnych powodów, dla zrealizowania politycznych ambicji. Argumenty wskazywane jako uzasadnienie likwidacji są wybiórcze, nie znajdują oparcia w rzeczywistości, są też wzajemnie sprzeczne. Oto oświadczenie SSP ?Iustitia? Ministerstwo Sprawiedliwości nie ukrywa, że celem likwidacji sądów jest obejście konstytucyjnej zasady nieprzenoszalności sędziego, która jest przecież jedną z gwarancji niezawisłości. Ukryty pozostaje drugi efekt tej reformy – obsadzenie sądów nowymi stanowiskami dyrektorów finansowych, podległych bezpośrednio ministrowi sprawiedliwości, co przy sądach o małej obsadzie nie było możliwe. Zniesienie sądu nie jest zmianą nazwy sądu, ale jego likwidacją i wcieleniem obszaru właściwości do innego sądu. Nie spowoduje przyspieszenia rozpoznawania spraw, a wręcz przeciwnie. Zlekceważono w ten sposób potrzeby lokalnych społeczności, które były zadowolone ze sprawnie funkcjonujących sądów na ich terenie.
Ta reforma bez wątpienia spowoduje, że czas oczekiwania na rozprawę dla obywateli z obszaru likwidowanych sądów się wydłuży. Długoletnia praca urzędników sądowych, sędziów, referendarzy i asystentów, którzy nie dopuszczali do powstania zaległości w ich sądach, okazała się nie zasługiwać nawet na jedno słowo ?dziękuję? od ministra sprawiedliwości. Niesprawiedliwie przedstawiono ich jako tych, którzy nie pracują, a jedynie pełnią funkcje, choć to właśnie ich osobiste zaangażowanie powodowało, że likwidowane obecnie sądy należały w większości do tych działających najsprawniej. Wszystkim pracownikom i sędziom przekazujemy podziękowania za długoletnią ciężką pracę od Zarządu SSP „Iustitia” i jednocześnie życzymy, aby tablice z likwidowanych sądów jeszcze się przydały, aby jak najszybciej wróciły na swoje miejsce.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” nie zaprzestanie działań zmierzających do tego, aby miasta i powiaty zdegradowane przez Ministra Sprawiedliwości odzyskały należne im i szanowane przez dziesiątki, a niekiedy setki lat prawo do posiadania własnego organu sądowego. Mamy nadzieję, że ich mieszkańcy oraz władze samorządowe również tych działań nie zaprzestaną.
Przypomnijmy, że w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Poznaniu: zlikwidowane zostają: Sąd Rejonowy w Chodzieży (8 sędziów, Sąd Rejonowy w Wągrowcu), Sąd Rejonowy w Gostyniu (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Lesznie), Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim), Sąd Rejonowy w Obornikach (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Szamotułach), Sąd Rejonowy w Rawiczu (5 sędziów, Sąd Rejonowy w Lesznie), Sąd Rejonowy w Śremie (8 sędziów, Sąd Rejonowy w Kościanie),Sąd Rejonowy w Wolsztynie (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim), Sąd Rejonowy we Wrześni (8 sędziów, Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej), Sąd Rejonowy w Złotowie (8 sędziów, Sąd Rejonowy w Pile); W obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Szczecinie zaprzestaną działalności: Sąd Rejonowy w Choszcznie (9 sędziów, Sąd Rejonowy w Myśliborzu); Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Świnoujściu), Sąd Rejonowy w Łobzie (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Gryficach); W obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zielonej Górze zlikwidowany zostanie: Sąd Rejonowy we Wschowie (6 sędziów, Sąd Rejonowy w Nowej Soli).

Sprawdź także

A.Bodnar usprawnia sądy

10 filarów ministerialnego programu usprawnienia działalności sądów Minister Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne …