Strona główna / Aktualności / Europejska debata nad Polską

Europejska debata nad Polską

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego (PE) zdecydowała, że na sesji plenarnej pod koniec lutego odbędzie się debata na temat sytuacji w Polsce i głosowana będzie rezolucja w tej sprawie. W poniedziałek rezolucję popierającą uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu wobec Polski przyjęła Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwościi Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego.
***
Jednocześnie Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że na posiedzeniu plenarnym w środę odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Ryszarda Czarneckiego (PiS) z funkcji wiceprzewodniczącego PE. Ryszard Czarnecki może stracić swoje stanowisko.
Szefowie czterech frakcji Parlamentu Europejskiego chcą odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE. Powodem jest nazwanie Róży Thun „szmalcownikiem”. Pismo zostało skierowane do przewodniczącego PE, którym jest obecnie Antonio Tajani. Zachowanie Czarneckiego określono jako urągające pełnionej przez niego funkcji i niewybaczalne. „To godne pożałowania zachowanie nie może być łączone z instytucją taką jak PE” ? podkreślono. Przywołano również w piśmie sytuację, która miała miejsce w Katowicach, gdy grupa narodowców powiesiła zdjęcia europosłów PO na symbolicznych szubienicach.
Zaznaczono, że Czarnecki „ze swoim podejściem do kolegów z PE” i po wypowiedzianych pod adresem Thun słowach nie powinien reprezentować PE. Pod pismem podpisał się Manfred Weber, niemiecki polityk, pełniący funkcję przewodniczącego grupy poselskiej Europejskiej Partii Ludowej w PE. Podając pismo na Twitterze, Guy Verhofstadt ? przewodniczący grupy liberalnej, który również podpisał dokument ? wyraził swoje poparcie dla odsunięcia z pełnionej funkcji Czarneckiego. Ponadto stanowisko to zajęli Philippe Lamberts oraz Gianni Pittella (przewodniczący Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE). Zgodnie z regulaminem europarlament podejmuje decyzje w sprawie ewentualnego odwołania jednego z wiceprzewodniczących większością dwóch trzecich oddanych głosów.”
Foto: East News

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …