Finansowanie pomostowe

Ewa Siedlecka w Poznaniu

Iustitia Oddział Wielkopolski we współpracy z inicjatywą Łańcuch Światła Poznań zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „Prawo Warte Poznania”.
„Prawo Warte Poznania” to seria nieformalnych spotkań, których celem jest edukacja, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także merytoryczna dyskusja na temat bieżących kwestii związanych z prawem.
W ramach naszego piątego spotkania będziemy gościć dziennikarkę “Polityki”, wcześniej publicystkę “Gazety Wyborczej”, autorkę książki “Sędziowie mówią. Zamach PIS na wymiar sprawiedliwości” panią Ewę Siedlecką.
Spotkanie będzie okazją do podjęcia merytorycznej dyskusji na temat zmian w polskim sądownictwie. Podczas rozmowy zastanowimy się, czy “dobra zmiana” zapewniła zwykłym obywatelom sprawiedliwość. Porozmawiamy o tym, jaki stosunek do reform przeprowadzanych przez PIS mają zwykli ludzie. Będziemy dyskutować o powodach, które sprawiły, że tysiące Polaków brało udział w licznych demonstracjach w obronie niezawisłości sądów.
Podczas spotkania publicystka Ewa Siedlecka opowie o tym jak po kolei przeprowadzane były “reformy” oraz jakie są ich konsekwencje. Ponadto będziemy dyskutowali o fundamentach
demokratycznego państwa.
Informacje o zaproszonym gościu:
Ewa Siedlecka jest dziennikarką “Polityki”. Przez 28 lat publikowała na łamach “Gazety Wyborczej”. W październiku 2018 roku wydała książkę “Sędziowie mówią. Zamach PIS na wymiar sprawiedliwości” panią Ewę Siedlecką.
Zdobyła uznanie zarówno w Polsce jak i za granicą. Za swoją pracę została uhonorowana licznymi nagrodami. Otrzymała m.in. Nagrodę Press Freedom Award 2016, Pióro Nadziei Amnesty International, Nagrodę im. Dariusza Fikusa oraz Międzynarodową Nagrodę Tolerancji.
Informacja o książce:
Pani Ewa Siedlecka o swojej książce mówi
“Książka, to wywiady z sędziami którzy walczą o zachowanie niezależnego sądownictwa, i moje refleksje o sądownictwie po 1989r. M.in. próbuję zrozumieć, dlaczego PiSowi tak łatwo udało się przekonać część ludzi, że kontrolowane politycznie sądy będą sprawiedliwsze, niż sądy niezależne.
W książce jest też lista „sędziów niepokornych”, dzielnych ludzi, którym chciałam w ten sposób oddać szacunek. Lista, oczywiście, niepełna, bo coraz więcej sędziów stawia opór dominacji władzy politycznej nad sądami. Dzięki – najpierw garstce – odważnych ludzi można powiedzieć, że standardem, z którym mierzy się dziś każdy sędzia stała się przyzwoitość i odwaga.”
Publiczność będzie miała możliwość zadawania pytań!

Piątek 22 marca od 19:00 – 20:30
Fundacja Malta
ul. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań

Prawo Warte Poznania- spotkanie z Ewą Siedlecką

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …