Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Farida w poznańskim sądzie

Farida w poznańskim sądzie

Włoska piosenkarka Farida, właściwie Concetta Gangi, zeznała w poznańskim Sądzie Okręgowym w Poznaniu , że jest współautorką spornego utworu i że Czesław Niemen darował jej prawo do jego wykorzystywania. „To był podarunek serca. Ja dałam mu słowa, on dał mi swoją muzykę. Nie musieliśmy między sobą mówić o jakimś przekazywaniu sobie prawautorskich.
Tuż po procesie pełnomocnicy Stowarzyszenia Brzmienia i pozwanego Krzysztofa Wodniczaka opublikowali stanowisko ?Jesteśmy bardzo zadowoleni z zeznań kluczowego, dla sprawy świadka ? Faridy. Potwierdziła ona okoliczności, na których opieramy nasze żądanie oddalenia powództwa w całości. Potwierdziła ona, że napisała utwór wspólnie z Niemenem, był on skończony w momencie nagrywania, czyli w 1990 roku. Wykonywała go wielokrotnie przed śmiercią Czesława Niemena za jego wiedzą i zgodą. Stwierdziła także, że Niemen wykonywał także ten utwór bez niej ? i nie miała ona nic przeciwko temu, a przede wszystkim potwierdziła, że został on jej podarowany przez Niemena. W związku z tym roszczenie Małgorzaty Niemen jest bezpodstawne albowiem nie zostały naruszone ani jej prawa majątkowe – gdyż przeszły one na Faridę wraz z podarowaniem jej utworu Musica Magica; ani osobiste ? wykonanie utworu nie naruszało więzi autora z utworem – koncert w poznańskiej auli UAM był na wysokim poziomie artystycznym , a Farida śpiewała na żywo, co wcześniej było kwestionowane przez M. Niemen.?
Przed sądem włoska piosenkarka mówiła m.in. ż, że wykonywała ten utwór podczas swoich występów w Las Vegas w latach 1995-1997 i że robiła to za wiedzą i zgodą Niemena. Piosenkarka oświadczyła też, że nie rozumie, o co toczy się ten cały spór. „Przecież dochód z tego koncertu w Poznaniu był przeznaczony na ratowanie domu rodzinnego Niemena, a pani Małgorzata Niemen powinna się cieszyć, że śpiewając ten utwór przypomniałam o twórczości Niemena. Jak pani Małgorzata chce, to ja ten utwór jej oddam, nie będę go więcej śpiewała. Oddam też zarobione pieniądze, ale niech da już spokój mnie i panu Wodniczakowi”.
W rozmowie z ?poprawnym? Farida oświadczyła, że istnieje cała dokumentacja prawna, z której wynika, że prawa autorskie do Musica Magica należą do niej i wystarczyłoby zajrzeć do dokumentacji włoskiego ZAiKS. Z jej zeznań wynika, że utwór był kompletny i artystycznie skończony już po nagraniu na początku lat 90. XX wieku.
Przypomnijmy, że Rodzina Niemena twierdzi, że nie był on wtedy ukończony i że dopiero w 2009 roku doszło do pierwszego publicznego jego wykonania.
Kolejną rozprawę w tym procesie zapowiedziano na 26 stycznia 2012 roku.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …