Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Fikcja pobożnych życzeń

Fikcja pobożnych życzeń

Stanisław Biernat: Trybunał Konstytucyjny wobec prawa unijnego dawniej i dzisiaj

Artykuł prof. Stanisława Biernata, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i byłego wiceprezesa Trybunału, zamieszczony w obszernej książce „O wolność i prawo. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Andrzejowi Rzeplińskiemu” [Warszawa 2022, Wolters Kluwer], wyjaśnia, jak ekscesy bulwersującego orzecznictwa obecnego Trybunału doprowadziły do skierowania 15 lutego skargi przez Komisję Europejską do TSUE.

Choć sama skarga nie mogła być uwzględniona w artykule z oczywistych względów, to – jakby antycypując wczorajszy wniosek Komisji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – prof. Stanisław Biernat pisał:

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie zostaną oczywiście zaaprobowane przez instytucje unijne. Przeciwnie, należy oczekiwać odpowiedzialności Polski z tytułu uchybiania zobowiązaniom traktatowym. W lipcu 2022 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Polski uzasadnionej opinii w sprawie niedawnego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego69. Wcześniej, w grudniu 2021 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybień prawa unijnego, w którym wyraziła obawy dotyczące orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, w szczególności jego wyroków z 14.07.2021 r., P 7/20, oraz z 7.10.2021 r., K 3/21, przedstawionych wyżej. Zdaniem Komisji Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 19 ust. 1 TUE oraz ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii, a także wiążącego skutku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości. W tym samym wezwaniu do usunięcia uchybienia Komisja uznała również, że Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 19 ust. 1 TUE, ponieważ ze względu na nieprawidłowości w procedurach mianowania trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r. Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy prawa. Można przypuszczać, że te same zarzuty znalazły się w uzasadnionej opinii. W razie niezastosowania się Polski do wymagań Komisji należy się spodziewać kolejnej skargi do Trybunału Sprawiedliwości przeciw Polsce.

Więcej na monitorkonstytucyjny.ue Tytuł od redkcji poprawny.pl

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …