Finansowanie pomostowe

Francuska gmina mówi NON

Gmina Saint-Jean-de-Braye zerwała partnerstwo z Tuchowem. Jak wyjaśniają francuscy radni, powodem jest przyjęta przez miasto uchwała o „gminie wolnej od ideologii LGBT+”. – Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka – mówi doradczyni mera.

W maju 2019 roku Tuchów (woj. małopolskie) przyjął rezolucję o „gminie wolnej od ideologii LGBT+”. Jak informuje portal La Republique du Centre, to właśnie z tego powodu francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zerwała partnerstwo z polskim miastem.

Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę - powiedziała w rozmowie z France Info doradczyni mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych Colette Martin-Chabbert. Jak dodała, w uzasadnieniu swojej decyzji Francuzi nawiązali do wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Natychmiast zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji, mówiąc sobie, że historia lubi się powtarza. W naszym regionie Loiret były trzy obozy koncentracyjne. Ten w Jargeau był przeznaczony dla Cyganów i homoseksualistów. Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka 
  • wyjaśniła cytowana przez Onet.pl Colette Martin-Chabbert. Doradczyni mera podkreśliła, że władze Tuchowa są urażeni decyzją francuskiej gminy, ponieważ, jak stwierdzili, nie była ona z nimi konsultowana. Jak dodała, radni Saint-Jean-de-Braye uważają, że ich polscy koledzy nie rozumieją, dlaczego przyjęcie homofobicznej uchwały tak bardzo ich zszokowało. Francja jest mocno zaangażowana w zwalczanie naruszeń praw człowieka na tle orientacji seksualne.

Sprawdź także

Mediuj, nie pozywaj

“Mediuj, nie pozywaj” to bezpłatna pomoc mediacyjna Ogólnopolskiej Sieci Ośrodki Mediacji Radców Prawnych Wychodząc naprzeciw …