Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Fundusz dla ofiar pedofilii

Fundusz dla ofiar pedofilii


Prymas Polski abp Wojciech Polak poinformował w czwartek, że trwają prace nad powołaniem funduszu solidarnościowego, który ma pomagać osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych.
Poinformował, że po przedstawieniu propozycji stworzenia funduszu solidarnościowego i jej akceptacji przez radę zwrócił się do prawników o opracowanie statutu funduszu.

„Mam nadzieję, że (……) biskupi diecezjalni w sierpniu dostaną już projekt takiego statutu” – –podkreślił.

Temat przestępstw seksualnych popełnianych przez księży na dzieciach oraz przypadki ukrywania tych czynów nagłośnił w ostatnich dniach film dokumentalny braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

Film miał swoją premierę w minioną sobotę na YouTube. Od tamtej pory odtworzono go w internecie prawie 17 milionów razy.

Prymas Wojciech Polak o walce z przestępstwami seksualnymi

  • Kryzys jest spowodowany tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii. Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa – – kontynuował prymas.
  • To przede wszystkim bardzo mocno tkwiąca mentalność, mentalność oblężonej twierdzy, ale także, myślę, lęku, że to jest trudny problem (…). Być może komunikacja tego problemu jest trudna. Biskupi sprawy rozwiązywali, ale nie potrafili o nich mówić, na zewnątrz, nie komunikowali – ocenił.

Według prymasa, w uporaniu się z przestępstwami seksualnymi pomoże instrukcja papieża Franciszka.Działania Franciszka poprzez to nowe prawo, które jest w dokumencie papieskim zawarte, pomoże w sprawdzeniu i zobaczeniu, jaka ta rzeczywistość jest, czy mamy do czynienie z taką rzeczą jak tuszowanie, czy jest to rzeczywistość nieświadomości, czy obojętności, czy lęku, czy nieumiejętności rozwiązywania tych spraw – stwierdził prymas.

Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa – powiedział w „Faktach po Faktach” w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, „nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół”. – Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu – ocenił. Prymas Polski odpowiadał m.in. na pytania o to, dlaczego polski Kościół znalazł się w kryzysie. Stwierdził, że jest on „spowodowany tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii”. Prokuratorzy powołani do zbadania sprawy z filmu „Tylko nie mów nikomu” już pracują Trzech… czytaj dalej » Mówił, że w tej sytuacji problem Kościoła jako instytucji wynika z „bardzo mocno tkwiącej (w nim – red.) mentalności oblężonej twierdzy”. – Ale także, myślę, lęku, że to jest trudny problem (…). Być może komunikacja tego problemu jest trudna. Biskupi sprawy rozwiązywali, ale nie potrafili o nich mówić, na zewnątrz, nie komunikowali – mówił abp Polak (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

768-lecie św. Ivo

W czerwcu 1347 papież Klemens VI ogłosił Iwa świętym. Patronuje Bretanii i prawnikom. Uznawany jest …