Strona główna / Temat Tygodnia / Norwegia bojkotuje Ziobro

Norwegia bojkotuje Ziobro

Norwegia wycofała się z przekazania Ministerstwu Sprawiedliwości 700 mln koron (292 mln zł) na program wymiaru sprawiedliwości w ramach tzw. funduszy norweskich. Powodem jest zagrożenie dla niezależności polskiego sądownictwa

“W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce jasne jest, że władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską w sektorze wymiaru sprawiedliwości w sprawie finansowania z funduszy EOG. Jest to silny sygnał dla polskich władz, który świadczy o trosce rządu norweskiego o stan praworządności i niezależności sądów w Polsce” – ogłosił Audun Halvorsen, sekretarz stanu norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w czwartek 27 lutego. (Tu pełny tekst oficjalnego stanowiska rządu norweskiego)

Polska jest największym krajem beneficjentem funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG), czyli tak zwanych funduszy norweskich. Norwegia, Lichtenstein i Islandia w zamian za udział we wspólnym obszarze UE przeznaczają pieniądze bezzwrotnie jako formę pomocy rozwojowej.

Na Polskę przypada około 8 miliardów koron (3,35 mld zł) w bieżącym okresie finansowania (2014-2021) rozdzielonym między różne programy. Program wymiaru sprawiedliwości (około 700 milionów koron, czyli ok. 292 mln zł) jest wciąż w przygotowaniu.

W jego ramach m.in. około 480 milionów koron (201 mln zł) miało być przeznaczone na współpracę w sprawach karnych, a ok. 60 mln koron (25 mln zł) na współpracę w zwalczaniu przemocy domowej.

Norwescy sędziowie solidaryzują się z polskimi

Po stronie norweskiej miały być zaangażowane m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego i administracja sądowa. Teraz mają za zadanie ponownie ocenić jego dostosowanie do sytuacji w Polsce. W Polsce operatorem programu jeszcze w poprzedniej perspektywie 2009-2014 było Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wycofanie się z umowy dotyczącej przekazania funduszy Polsce poprzedziła decyzja Norweskiej Administracji Sądowej ze stycznia 2020 r. o odmowie współpracy z polskim Ministerstwem Sprawiedliwości przy programie dla wymiaru sprawiedliwości.
Więcej na oko.press.pl

Sprawdź także

Pamiętajmy o prawie UE

Komunikat Ministra Sprawiedliwości w sprawie standardów w zakresie prawa do rzetelnego procesu W związku z …