Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Gabinet cieni kobiet

Gabinet cieni kobiet

Profesor Magdalena Środa nie kryła swojego oburzenia, kiedy kilku dziennikarzy, mężczyzn, chciało inicjatywę pań obrócić w żart. Nie żartowała w oficjalnych wystąpieniach także Danuta Hubner. Kongres Kobiet chce doradzać politykom, jak rządzić Polską. Zajmie się tym złożony z samych kobiet gabinet cieni. – Nie jesteśmy opozycją, jesteśmy konstruktywną propozycją. Myślimy o polityce bardzo poważnie – mówiła Danuta Hübner, premier w gabinecie cieni Kongresu Kobiet, przedstawiając kolejnych ministrów. Hübner zaznaczyła, że perspektywa gabinetu jest długofalowa, a często brakuje jej kolejnym rządom, które działają od wyborów do wyborów. Pani premier zastrzegła, że Kongres nie zamierza wystawić własnych list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Celem gabinetu jest inspirowanie debaty w najważniejszych sprawach.
Gabinet cieni składa się z przedstawicielek Rady Programowej Kongresu Kobiet. Weszły do niego: prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” Henryka Bochniarz – wicepremier i minister rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności; prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska – wicepremier i minister rozwoju regionalnego i spraw wewnętrznych; prof. Małgorzata Fuszara – minister ds. równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji, europosłanka Lena Kolarska-Bobińska odpowiada za energię, środowisko i rolnictwo, Henryka Krzywonos-Strycharska – praca i sprawy socjalne; szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka – zdrowie; prof. Eleonora Zielińska – sprawiedliwość; Kazimiera Szczuka – kultura; prof. Danuta Waniek – MON; szefowa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Beata Stelmach – skarb; prezes firmy Solaris Solange Olszewska – infrastruktura; prof. Magdalena Środa – edukacja, nauka i sport; była ambasador RP w Luksemburgu Barbara Labuda – minister świeckości państwa i wielokulturowości; ekonomistka Maria Pasło-Wiśniewska – finanse.
M. Środa twierdziła że łączenie resortów edukacji, nauki, sportu wynika nie tylko z oszczędności, ale też z holistycznego patrzenia na człowieka: – Młodzież powinna być wychowywana zgodnie z modelem społeczeństwa otwartego, europejskiego. Już w szkole powinna uczyć się współpracy, co będzie sprzyjać budowie kapitału społecznego. Barbara Labuda oceniła, że w Polsce brakuje pluralizmu wyznaniowego. – Polska jest hybrydą ustrojową, na straży świeckości państwa powinien stać prezydent i my mu chętnie pomożemy.
Czy PiS podejmie wyzwanie? Czy utworzy własny kobiecy gabinet cieni? Beata Kempa jako minister sprawiedliwości,
Jolanta Szczypińska minister zdrowia, a Marzena Wróbel minister kultury? Czy czują Państwo te przechodzące ciarki po plecach i obfity pot. Sądziłem, że 100-lecie międzynarodowych obchodów Dnia Kobiet skończy się na Manifach. Myliłem się. Kobiety chcą do polityki. Nie wiedzą nawet ile stracą.

Sprawdź także

Fatalna diagnoza

Wojciech Fusek: Przez 7 lat odebraliśmy trudną lekcję, kolejna taka będzie zbyt kosztowna 03/11/2022 Redakcja Nie matactwa …