Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Gabinet cieni kobiet

Gabinet cieni kobiet

Profesor Magdalena Środa nie kryła swojego oburzenia, kiedy kilku dziennikarzy, mężczyzn, chciało inicjatywę pań obrócić w żart. Nie żartowała w oficjalnych wystąpieniach także Danuta Hubner. Kongres Kobiet chce doradzać politykom, jak rządzić Polską. Zajmie się tym złożony z samych kobiet gabinet cieni. – Nie jesteśmy opozycją, jesteśmy konstruktywną propozycją. Myślimy o polityce bardzo poważnie – mówiła Danuta Hübner, premier w gabinecie cieni Kongresu Kobiet, przedstawiając kolejnych ministrów. Hübner zaznaczyła, że perspektywa gabinetu jest długofalowa, a często brakuje jej kolejnym rządom, które działają od wyborów do wyborów. Pani premier zastrzegła, że Kongres nie zamierza wystawić własnych list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Celem gabinetu jest inspirowanie debaty w najważniejszych sprawach.
Gabinet cieni składa się z przedstawicielek Rady Programowej Kongresu Kobiet. Weszły do niego: prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” Henryka Bochniarz – wicepremier i minister rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności; prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska – wicepremier i minister rozwoju regionalnego i spraw wewnętrznych; prof. Małgorzata Fuszara – minister ds. równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji, europosłanka Lena Kolarska-Bobińska odpowiada za energię, środowisko i rolnictwo, Henryka Krzywonos-Strycharska – praca i sprawy socjalne; szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka – zdrowie; prof. Eleonora Zielińska – sprawiedliwość; Kazimiera Szczuka – kultura; prof. Danuta Waniek – MON; szefowa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Beata Stelmach – skarb; prezes firmy Solaris Solange Olszewska – infrastruktura; prof. Magdalena Środa – edukacja, nauka i sport; była ambasador RP w Luksemburgu Barbara Labuda – minister świeckości państwa i wielokulturowości; ekonomistka Maria Pasło-Wiśniewska – finanse.
M. Środa twierdziła że łączenie resortów edukacji, nauki, sportu wynika nie tylko z oszczędności, ale też z holistycznego patrzenia na człowieka: – Młodzież powinna być wychowywana zgodnie z modelem społeczeństwa otwartego, europejskiego. Już w szkole powinna uczyć się współpracy, co będzie sprzyjać budowie kapitału społecznego. Barbara Labuda oceniła, że w Polsce brakuje pluralizmu wyznaniowego. – Polska jest hybrydą ustrojową, na straży świeckości państwa powinien stać prezydent i my mu chętnie pomożemy.
Czy PiS podejmie wyzwanie? Czy utworzy własny kobiecy gabinet cieni? Beata Kempa jako minister sprawiedliwości,
Jolanta Szczypińska minister zdrowia, a Marzena Wróbel minister kultury? Czy czują Państwo te przechodzące ciarki po plecach i obfity pot. Sądziłem, że 100-lecie międzynarodowych obchodów Dnia Kobiet skończy się na Manifach. Myliłem się. Kobiety chcą do polityki. Nie wiedzą nawet ile stracą.

Sprawdź także

Kto ujawnił dane księdza

Sprawa ujawnienia danych księdza, który popełnił samobójstwo. Kolejna odpowiedź Prezesa UODO Rzecznik Praw Obywatelskich występuje …