Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Gdzie dwóch się bije…

Gdzie dwóch się bije…

Prof.Jan Zielonka: Wiosna i Konfederacja, te dwie partie mogą zadecydować o kształcie polskiej sceny politycznej. Patrzyłbym na partię Biedronia i Konfederację. To są dwie partie, które zadecydują być może, jaka będzie przyszła mapa polityczna Polski – mówił w Poranku TOK FM prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu Oksfordzkiego, europeista i politolog.

W Europie trwają wybory do Parlamentu Europejskiego, w Polsce zagłosujemy w najbliższą niedzielę. Zdaniem prof. Jana Zielonki, który był gościem Jacka Żakowskiego w Poranku TOK FM, polska kampania wyborcza nieco różniła się od np. zakończonej już kampanii holenderskiej. O ile w Holandii rozmawiano o przyszłym kształcie Europy, o tyle w Polsce o tym, czy jesteśmy za Europą, czy też przeciw niej.
Zdaniem prof. Zielonki warto obserwować to, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego poradzą sobie dwie młode partie: Wiosna i Konfederacja. – To są dwie partie, które zadecydują być może, jaka będzie przyszła mapa polityczna Polski. Spodziewam się, że obie wejdą do PE i staną się ważnym elementem gry politycznej jesienią – mówił gość TOK FM. Zwracał uwagę, że ani PiS-owi nie udało się połknąć Konfederacji, ani Platformie Obywatelskiej – Wiosny. Teraz – jak mówił – istotne będzie to, na ile wyborcy dwóch największych partii będą szukali alternatywnych rozwiązań poza nimi.
Przypomnijmy: w sondażu przeprowadzonym dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM Wiosna Roberta Biedronia uzyskała 10 proc. poparcia i zajęła trzecie miejsce. Tuż za nią z wynikiem 8 proc. uplasowała się Konfederacja – Korwin Braun Liroy Narodowcy. W przypadku tego drugiego ugrupowania prof. Zielonka był skłonny prognozować nawet wyższy wynik, niż ten wskazywany przez badania opinii społecznej. – Wiosna bardzo dobrze sobie radzi, ale ona też jest trochę wynikiem polityki PR-owskiej, może się jej to odbić czkawką – dodał.

Jacek Żakowski rozmawiał z prof. Janem Zielonką również o wynikach wyborów w Holandii, dla wielu zaskakujących, również ze względu na wysoką frekwencję. Sondaże zwycięstwo dawały Partii Pracy, której wiodącym kandydatem jest Frans Timmermans. Co to może oznaczać dla wyników wyborów w całej Europie? Czy jesteśmy świadkami przełomu?
Cała rozmowa na stronie TOK FM

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …