Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Gdzie dwóch się bije…

Gdzie dwóch się bije…

Prof.Jan Zielonka: Wiosna i Konfederacja, te dwie partie mogą zadecydować o kształcie polskiej sceny politycznej. Patrzyłbym na partię Biedronia i Konfederację. To są dwie partie, które zadecydują być może, jaka będzie przyszła mapa polityczna Polski – mówił w Poranku TOK FM prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu Oksfordzkiego, europeista i politolog.

W Europie trwają wybory do Parlamentu Europejskiego, w Polsce zagłosujemy w najbliższą niedzielę. Zdaniem prof. Jana Zielonki, który był gościem Jacka Żakowskiego w Poranku TOK FM, polska kampania wyborcza nieco różniła się od np. zakończonej już kampanii holenderskiej. O ile w Holandii rozmawiano o przyszłym kształcie Europy, o tyle w Polsce o tym, czy jesteśmy za Europą, czy też przeciw niej.
Zdaniem prof. Zielonki warto obserwować to, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego poradzą sobie dwie młode partie: Wiosna i Konfederacja. – To są dwie partie, które zadecydują być może, jaka będzie przyszła mapa polityczna Polski. Spodziewam się, że obie wejdą do PE i staną się ważnym elementem gry politycznej jesienią – mówił gość TOK FM. Zwracał uwagę, że ani PiS-owi nie udało się połknąć Konfederacji, ani Platformie Obywatelskiej – Wiosny. Teraz – jak mówił – istotne będzie to, na ile wyborcy dwóch największych partii będą szukali alternatywnych rozwiązań poza nimi.
Przypomnijmy: w sondażu przeprowadzonym dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM Wiosna Roberta Biedronia uzyskała 10 proc. poparcia i zajęła trzecie miejsce. Tuż za nią z wynikiem 8 proc. uplasowała się Konfederacja – Korwin Braun Liroy Narodowcy. W przypadku tego drugiego ugrupowania prof. Zielonka był skłonny prognozować nawet wyższy wynik, niż ten wskazywany przez badania opinii społecznej. – Wiosna bardzo dobrze sobie radzi, ale ona też jest trochę wynikiem polityki PR-owskiej, może się jej to odbić czkawką – dodał.

Jacek Żakowski rozmawiał z prof. Janem Zielonką również o wynikach wyborów w Holandii, dla wielu zaskakujących, również ze względu na wysoką frekwencję. Sondaże zwycięstwo dawały Partii Pracy, której wiodącym kandydatem jest Frans Timmermans. Co to może oznaczać dla wyników wyborów w całej Europie? Czy jesteśmy świadkami przełomu?
Cała rozmowa na stronie TOK FM

Sprawdź także

Ordo Iuris to sekta

Gościem programu „Newsroom” WP był ojciec Paweł Gużyński, dominikanin. Duchowny został zapytany m.in. o pomysł …