Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Ginekolodzy z Polnej skazani

Ginekolodzy z Polnej skazani

Poznański ginekolog prof. Krzysztof D. został skazany za narażenie 20-letniej pacjentki na utratę życia i zdrowia. Sąd Okręgowy w Poznaniu wymierzył mu karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Drugiego ginekologa z Kliniki przy ul. Polnej Arkadiusz B. skazano na rok pozbawienia wolności, także zawieszając warunkowo wyrok na dwa lata.
Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury, by dodatkowo wymierzyć lekarzom karę 5-letniego zakazu wykonywania zawodu. Obaj lekarze decyzją sądu zostali także ukarani grzywnami po po 10 tysięcy złotych. Winę za nieumyślne spowodowanie śmierci sąd przypisał drugiemu lekarzowi Arkadiuszowi B. Kiedy prof. D. nie było już w szpitalu, a dzieci Karoliny Maślanki zaczęły umierać, Arkadiusz B. nie zdecydował się na cesarskie cięcie. Przeprowadzono je, gdy dzieci już nie żyły, a ich matka była reanimowana na sali operacyjnej.
20-letnia Karolina Maślanka ze Słupcy była w 7 miesiącu bliźniaczej ciąży. Nie udało się uratować ani jej, ani dzieci. Do tragedii doszło w 2006 roku. Sąd opierając się na opinii biegłych uznał, że lekarze nie zlecili specjalistycznych badań i przeprowadzenia cesarskiego cięcia, co mogło uratować życie 20-latce i jej dzieciom. Karolina cierpiała na małopłytkowość, o czym lekarze wiedzieli. Właśnie z tego powodu trafiła ze szpitala w Słupcy do poznańskiej kliniki. Jej stan się pogarszał. Najpierw zmarło jedno dziecko, potem drugie, kobiety także nie udało uratować.
Lekarze od początku śledztwa nie przyznawali się do winy. Obrońcy już zapowiedzieli apelację. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …