Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Gołębie nie złamały prawa

Gołębie nie złamały prawa

Prokuratura Rejonowa Poznań – Wilda umorzyła postępowanie przeciwko Poznańskiemu Związkowi Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego.

Postępowanie prowadzono w sprawie rzekomej działalności w zakresie organizowania targów zwierząt bez zarejestrowania u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Powiatowy Lekarz Weterynarii, który wskazywał, iż organizowanie przez Poznański Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego w każdą niedzielę na targowisku Sielanka sprzedaży zwierząt gospodarskich, narusza art. 77 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych.
Zarzut podnoszony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii to jedynie fakt braku rejestracji przedmiotowej działalności. W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że niewątpliwie przedmiotowa działalność nie została zgłoszona zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. Jednakże przestępstwo polegające na nie zgłoszeniu działalności, można popełnić jedynie z winy umyślnej, a takiego zachowania, polegającego na świadomym i celowym nie zgłoszeniu działalności Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, nie stwierdzono.
Działalność na Sielance prowadzona jest od około 30 lat, pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii, z zachowaniem specyficznych warunków dla handlu żywymi zwierzętami oraz warunkami stawianymi przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, z zachowaniem wymagań weterynaryjnych, nie powodując zagrożenia epizootycznego lub epidemicznego.
Powyższe okoliczności wskazywały na dopełnienie wszelkich formalności i obecny prezes Poznańskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego ( wybrany w dniu 30 maja 2009 roku ) taki wniosek wywodził. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, prokurator umorzył postępowanie wobec braku znamion czynu zabronionego.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …