Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Gorący grudzień

Gorący grudzień

Grudzień w Polsce to bardzo ciekawy miesiąc. Od 1981 roku kojarzy się i kojarzyć będzie jeszcze przez pokolenia z 13 grudnia, kiedy to z „jaja czerwonego – wykluła się ” WRON wprowadzając stan wojenny. Sensacyjne doniesienia IPN w przeddzień 28. rocznicy internowania ?Solidarności?, iż Wojciech Jaruzelski rzekomo błagał ZSRR o pomoc militarną przy pacyfikacji społecznych nastrojów, powoduje, że jeszcze przez lata i wieki będziemy dyskutować: weszliby, czy też nie weszliby.

Grudzień to jednak także okres bardzo ważnych rocznic dla całej ludzkości. 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Rocznica w Polsce mało postrzegana i doceniana. Szkoda.
Mamy moralny dług, aby ten dzień obchodzić z całym szacunkiem i wspierać wszystkie akcje Amnesty International. Kiedy my w 1981 roku zastanawialiśmy się co będzie dalej, telewizja z premedytacją starannie cenzurowała wszelkie doniesienia, o tym że świat nie zapomniał o Polsce. Przed każdą naszą ambasada stały tłumy i demonstrowały solidarność z Polakami; słano listy i protesty. Dzisiaj kiedy mamy prawdziwą demokrację naszym obowiązkiem jest wspomóc tych, którzy robią wszystko, aby w ich ojczystym kraju także można było żyć godnie i bez strachu.
Zachęcam wszystkich do udziału w X Maratonie Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Pisząc zwykły list do władz kraju, w którym stosuje się represje wobec obrońców demokracji i praw człowieka – czynimy malutki kroczek, ale dzięki nim, dzięki setkom tysięcy listów trafiających na biurka tyranów, dziesiątki ludzi na całym świecie odzyskało wolność. Ciemiężcy boją się międzynarodowego rozgłosu.
W rubryce ?Piaskiem w Oczy? zamieszczamy tegoroczny raport Amnesty International o stanie przestrzegania praw człowieka i obywatela na świecie w 2009 roku. Jest źle, jest gorzej niż było. Kryzys ekonomiczny spowodował, że pod pozorem troski o byt, o to, aby ludzie rzekomo mieli co jeść, prawa człowieka znowu schodzą na drugi plan. To bardzo niepokojące. Zachęcam do lektury. Jest porażająca.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …