Strona główna / Szczypta soli / Gorący grudzień

Gorący grudzień

Grudzień w Polsce to bardzo ciekawy miesiąc. Od 1981 roku kojarzy się i kojarzyć będzie jeszcze przez pokolenia z 13 grudnia, kiedy to z „jaja czerwonego – wykluła się ” WRON wprowadzając stan wojenny. Sensacyjne doniesienia IPN w przeddzień 28. rocznicy internowania ?Solidarności?, iż Wojciech Jaruzelski rzekomo błagał ZSRR o pomoc militarną przy pacyfikacji społecznych nastrojów, powoduje, że jeszcze przez lata i wieki będziemy dyskutować: weszliby, czy też nie weszliby.

Grudzień to jednak także okres bardzo ważnych rocznic dla całej ludzkości. 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Rocznica w Polsce mało postrzegana i doceniana. Szkoda.
Mamy moralny dług, aby ten dzień obchodzić z całym szacunkiem i wspierać wszystkie akcje Amnesty International. Kiedy my w 1981 roku zastanawialiśmy się co będzie dalej, telewizja z premedytacją starannie cenzurowała wszelkie doniesienia, o tym że świat nie zapomniał o Polsce. Przed każdą naszą ambasada stały tłumy i demonstrowały solidarność z Polakami; słano listy i protesty. Dzisiaj kiedy mamy prawdziwą demokrację naszym obowiązkiem jest wspomóc tych, którzy robią wszystko, aby w ich ojczystym kraju także można było żyć godnie i bez strachu.
Zachęcam wszystkich do udziału w X Maratonie Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Pisząc zwykły list do władz kraju, w którym stosuje się represje wobec obrońców demokracji i praw człowieka – czynimy malutki kroczek, ale dzięki nim, dzięki setkom tysięcy listów trafiających na biurka tyranów, dziesiątki ludzi na całym świecie odzyskało wolność. Ciemiężcy boją się międzynarodowego rozgłosu.
W rubryce ?Piaskiem w Oczy? zamieszczamy tegoroczny raport Amnesty International o stanie przestrzegania praw człowieka i obywatela na świecie w 2009 roku. Jest źle, jest gorzej niż było. Kryzys ekonomiczny spowodował, że pod pozorem troski o byt, o to, aby ludzie rzekomo mieli co jeść, prawa człowieka znowu schodzą na drugi plan. To bardzo niepokojące. Zachęcam do lektury. Jest porażająca.

Sprawdź także

Odtajniony majątek

Reporterzy wp.pl ujawnili majątek Julii Przyłębskiej, wtedy prezes neo-TK wystąpiła o jego odtajnienie.W trosce o …