Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Grzywna za Mein Kampf

Grzywna za Mein Kampf

Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał w czwartek ( 22 października) wyrok w sprawie poznańskiego księgarza, 39-letniego Włodzimierza P. ? oskarżonego przez prokuraturę o nielegalną sprzedaż książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf”. Poznański sąd skazał go na grzywnę w wysokości 7.500 złotych, za naruszenie praw autorskich do książki, które ma ( na mocy wyroku Trybunału w Norymberdze) Kraj Związkowy Bawaria.

Sędzia Monika Matysiak uznała Włodzimierza P. winnym naruszenia artykułu 116 punkt 1 i 2, ustawy o ochronie praw autorskich, ( które stanową:
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub nadania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3). Sąd uznał, że co najmniej od listopada 2005 r. do marca 2006 oskarżony sprzedawał w Internecie książkę Adolfa Hitlera pod tytułem. ?Mein Kampf?. Miał on przy tym świadomość, że prawa autorskie do książki ma Kraj Związkowy Bawaria i co najmniej godził się na to, że narusza te prawa.
Działał dla zysku, bo książka sprzedawała się ? podkreśliła sędzia M. Matysiak – jak „ciepłe bułeczki” i to wcale nie ze względu na zawarte w niej myśli, ale autora i tytuł. Prokuratura żądała dla oskarżonego pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Pełnomocnik kraju Związkowego Bawaria przebił roszczenia rzecznika oskarżenia publicznego chcąc karty półtora roku roku więzienia w zawieszeniu. Sąd stwierdził, że wysoka grzywna będzie dla oskarżonego bardziej dolegliwa, tym bardziej, że jej wysokość kilka razy przekracza zyski uzyskane ze sprzedaży ?Mein Kampf? przez Włodzimierza P.
Pełnomocnik Kraju Związkowego Bawaria, adwokat Jacek Franek powiedział dla Radia Merkury, że ten wyrok jest wyraźnym sygnałem dla osób, które nielegalnie chciałyby wydawać czy sprzedawać książkę Hitlera, że to się nie opłaca.
Wyrok nie jest prawomocny. Włodzimierz P. zapowiedział,że wystąpi o sporządzenie uzasadnienia wyroku, aby go zaskarżyć do sądu drugiej instancji.

Sprawdź także

Kto był w siatce Kremla

Komisja ds. wpływów rosyjskich rozpoczyna prace. Donald Tusk: Raport za dwa miesiące Komisja do badania …