Strona główna / Szczypta soli / Grzywna za oficera rowerowego

Grzywna za oficera rowerowego

Ustawa o języku polskim obowiązuje już 17 lat, od 7 października 1999 roku. Pomimo to, iż nakazuje dbałość i troskę o język polski nasze ulice nadal są zaśmiecane obcojęzycznymi szyldami, pism urzędników nikt nie rozumie, nawet posiadacze tytułów profesorskich, a nieomal każdego dnia pojawia sie kolejny dziwoląg językowy. Oto kolejny przykład: w urzędach pojawiła się nowa funkcja: oficera rowerowego. Nasuwa się pytanie co oznacza słowo OFICER. Czy jest nim także urzędas?
Według einternetowej encyklopedii, Oficer, to − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku. W wieku XVIII i w latach 1919-1923 oraz 1944-1957 najniższym stopniem oficerskim był stopień chorążego.
Obecnie wszyscy oficerowie służby czynnej są żołnierzami zawodowymi i tworzą korpus oficerów zawodowych do którego zalicza się[1]: a) oficerów młodszych, b) oficerów, c) generałów i admirałów, Na pierwszy stopień oficerski żołnierz jest pasowany szablą przez generała w czasie uroczystej promocji w nawiązaniu do tradycji rycerskiej. Dawniej otrzymywał szablę, aktualnie w marynarce i lotnictwie kordzik.
Mianowanemu żołnierzowi na pierwszy stopień oficerski wystawia się akt mianowania w formie patentu oficerskiego. Stopień oficerski w Polsce jest dożywotni. Utrata lub obniżenie stopnia oficerskiego może nastąpić na skutek: rezygnacji z posiadania obywatelstwa polskiego, utraty praw publicznych, zastosowania przez sąd środka karnego – degradacji lub obniżenia posiadanego stopnia. Stopnie oficerskie występują również w innych formacjach takich jak policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, ABW, BOR.
Za złamanie ustawy o języku polskim grozi kara grzywny. Czy prezydent Poznania zapłaci grzywnę?

Sprawdź także

Szmydt na usługach PiS

Tomasza Szmydta powołał w 2018 Zbigniem Ziobro do zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w …