Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / HFPC o gazetach samorządowych

HFPC o gazetach samorządowych

HFPC wystąpiła do ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, przedstawiając zagrożenia jakie dla praw człowieka niesie praktyka wydawania gazet samorządowych. ?Zwróciliśmy się z prośbą o podjęcie działań, które doprowadzą do wyeliminowania tej praktyki z rynku? ? mówi Adam Ploszka, prawnik HFPC. HFPC podejmowała tematgazet samorządowych już wielokrotnie. W maju zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich, domagając się zakwestionowania przed Trybunałem Konstytucyjnym art. 8 prawa prasowego mającego stanowić podstawę dla wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego.
?W ocenie HFPC wydawanie gazet samorządowych jest niezgodne z szeregiem konstytucyjnych wartości, w tym w szczególności z gwarancjami wolności słowa, obywatelskim prawem do informacji, prawem prowadzenia działalności gospodarczej, a także konstytucyjną zasadą pomocniczości? ? ocenia Adam Ploszka.
Równolegle do działań HFPC Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Mariusza Błaszczaka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wystąpieniem generalnym wskazującym na istnienie tego problemu oraz wnioskując o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej. W odpowiedzi Minister zasugerował włączenie do dyskusji szerszego kręgu podmiotów, w tym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z petycją do RPO oraz wystąpieniem do MKiDN można zapoznać się Na stronie HFPC.

Sprawdź także

Guma do żucia w mrowisku

Bajeczni Adwokaci ruszają do szkół 1 czerwca Z drugą edycją akcji „Bajeczni Adwokaci” ruszamy 1 …