Najnowsze informacje

HFPC pomaga inwalidzce

Helsińska Fundacja Praw Człowieka podjęła interwencję w sprawie kobiety z niepełnosprawnością ruchową, której wypowiedziano umowę najmu mieszkania, bo parkowała swój skuter inwalidzki na klatce schodowej budynku. Skuter był potrzebny do sprawnego przemieszczania się, ale lokatorka nie miała odpowiednich warunków
do przechowywania go ani w mieszkaniu, ani na zewnątrz. Wynajmujący lokal uznał jednak, że parkowanie skutera wewnątrz budynku narusza przepisy przeciwpożarowe i ?rażąco wykracza przeciwko porządkowi domowemu?. ?Wypowiedzenie umowy najmu w takim przypadku to zbyt drastyczny krok. Wynajmujący powinien uwzględniać szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, które do funkcjonowania w codziennym życiu potrzebują pewnych udogodnień? ? mówi Marcin Szwed, prawnik HFPC.
W swoim liście do Prezeski Towarzystwa Budownictwa Społecznego HFPC wskazała, że dokumenty międzynarodowe i prawo polskie zobowiązują do poszanowania praw osób z niepełnosprawnościami nie tylko organy publiczne, ale i podmioty prywatne. Nie sposób uznać, aby parkowanie przez osobę z niepełnosprawnością pojazdu niezbędnego jej do poruszania się stanowiło ?rażące wykroczenie przeciwko porządkowi domowemu?. Co więcej, może to zostać odebrane jako przejaw dyskryminacji takich osób.
Z tego względu HFPC zaapelowała do spółki wynajmującej mieszkanie o cofnięcie wypowiedzenia umowy i porozumienie się z lokatorką w celu wspólnego znalezienia rozwiązania, które umożliwiłoby jej przechowywanie skutera w innym miejscu. Można rozważyć np. pomoc kobiecie w sfinansowaniu lub choćby znalezieniu pieniędzy na budowę garażu, w którym mogłaby parkować swój pojazd.

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …