Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / HFPC wspiera protestujących opiekunów

HFPC wspiera protestujących opiekunów

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża zaniepokojenie sytuacją osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów protestujących w budynku Sejmu. Sprzeciw HFPC budzi też obowiązujące zawieszenie wydawania jednorazowych kart wstępu do parlamentu oraz jednorazowych kart prasowych ?Szczególne zaniepokojenie HFPC budząpróby ograniczania wolności osobistej osób protestujących, a zwłaszcza obecnie już uchylona, decyzja władz Sejmu, na mocy której nie pozwolono niektórym uczestnikom akcji wyjść na spacer. Uważamy też, że sposób odnoszenia się i komentowania protestu przez niektóre osoby publiczne jest niedopuszczalny? ? mówi adw. Marcin Wolny, prawnik HFPC. Obawy Fundacji związane z protestem wzbudzają także informacje dotyczące warunków, w jakich przebywają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. ?Decydując się na rozpoczęcie akcji w budynku Sejmu, jej inicjatorzy mieli zapewne świadomość, że godzą się równocześnie na pewne niedogodności związane z jej przeprowadzeniem. To jednak nie zwalnia przedstawicieli władzy publicznej z przestrzegania prawa do prywatności i zakazu naruszania godności? ? zauważa Julia Gerlich, prawniczka HFPC. OGRANICZENIE DOSTĘPU DO SEJMU
HFPC podkreśla również w stanowisku, że decyzja o wstrzymaniu wydawania jednorazowych kart wstępu i jednorazowych kart prasowych stanowi poważne ograniczenie prawa do pozyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej, swobody wypowiedzi i wolności prasy. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawicieli władz Sejmu czasowe ograniczenia wydawania kart wiążą się z podwyższonym stanem zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku. Jednak nie wytłumaczono, w jaki sposób pokojowy protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów może wpływać na podwyższony stan zagrożenia. ?Samo powołanie się na względy porządku i bezpieczeństwa nie otwiera drogi do dowolnego ograniczania zasad wstępu do Sejmu? ? mówi Konrad Siemaszko, prawnik HFPC. ?Fakt, że w budynku trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, nie tylko wydaje się wątpliwym uzasadnieniem dla ograniczenia dostępu mediów, ale wręcz przeciwnie ? tym bardziej uzasadnia ich obecność? ? dodaje Konrad Siemaszko.
APEL HFPC
?Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o pełne szacunku i empatii odniesienie się do postulatów osób protestujących, a także przywrócenie pełnego dostępu jednostek, w tym dziennikarzy, do budynków znajdujących się we władaniu Sejmu? ? czytamy w podsumowaniu stanowiska HFPC. Pełna treść oświadczenia HFPC dostępna jest na jej stronie.

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …