Komisja Nadzwyczajna do spraw kodyfikacji przyjęła projekt nowelizacji art. 82 KPK przyznający radcom prawnym uprawnienia obrońców w sprawach karnych, przy zachowaniu przywilejów tej grupy zawodowej których adwokaci są pozbawieni (możliwość pozostawania w stosunku pracy, możliwość deklaratywnego wyboru czy chcą wykonywać funkcje obrońców czy nie). Adwokatura zaproponowała poprawkę uwzględniającą deklarowane postulaty radców prawnych i zachowującą zachowanie standardów etycznych obrońców pod kontrolą samorządu adwokackiego. Propozycja adwokatury zgłoszona w formie poprawki do ustawy nowelizującej KPK zakładała:
(1) Radcowie prawni wykonujący zawód radcy prawnego i nie pozostający w stosunku pracy w dniu wejścia w życie ustawy, zostają wpisani na listę adwokatów;
(2) Wpiu, o którym mowa w ust. 1 dokonują właściwe okręgowe rady adwokackie na podstawie list przekazanych radom adwokackim przez właściwe okręgowe izby radców prawnych;
(3) Na listach, o których mowa w ust. 2 nie uwzględnia się radców prawnych, którzy w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy złożą właściwej okręgowej izbie radców prawnych oświadczenie, że nie zamierzają wykonywać funkcji obrońców w sprawach karnych.
Tego rodzaju rozwiązanie dawało szansę na utrzymanie standardów obrończych, w tym także etycznych w ramach i pod kontrolą samorządu adwokackiego. Projekt spotkał się ze sprzeciwem środowiska radców prawnych i został odrzucony przez Komisję Nadzwyczajną d/s Kodyfikacji. Swego czasu Pan Poseł Krzysztof Kwiatkowski złożył Adwokaturze Polskiej jako minister sprawiedliwości obietnicę, że unifikacja uoprawnień adwokatów i radców prawnych nie nastąpi bez zgody obu samorządów. W toku posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji jako jej przewodniczący nie dopuścił nawet do dyskusji nad złożonym projektem uwzględniającym aspiracje radców prawnych i deklarowane przez nich cele projektowanej nowelizacji w zakresie przyznania radcom uprawnień obrońców.
Obnażona została hipokryzja zarówno samorządu radcowskiego jak i polityków Platformy Obywatelskiej (ekipy Tuska); okazało się bowiem, że zawłaszczenie przez radców prawnych uprawnień adokatów nie ma służyć (a) poszerzeniu dostępu obywateli do profesjonalnych obrońców (b) przyznaniu radcom prawa do obron karnych. Okazało się, że adwokatura (c) nie obawia się ?konkurencji? ze strony radców prawnych (d) nie walczy o swoje partykularne interesy, (e) dąży do przejrzystości systemu organów ochrony prawnej. Okazało się, że Platforma Obywatelska (ekipa Tuska) dąży świadomie do osłabienia ustrojowego znaczenia Adwokatry Polskiej. I nic dziwnego, w ślubowaniu radców prawnych nie ma zobowiązania do obrony praw i wolności obywatelskich. Rząd w osobie Podsekretarza Stanu Pana Michała Królikowskiego sprzeciwiając się wyłączeniu z nowelizacji art. 82 KPK i przyjęciu poprawki proponowanej przez adwokaturę doprowadził do sytuacji, że zagrożony jest cały projekt nowielizacji Kodeksu postepowania karnego. Bo Naczelna Rada Adwokacka nie będzie miała wyjścia i w wypadku uchwalenia ustawy w obecnym kształcie, będzie musiała zaskarzyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. I nie będzie to zaskarżenie zakresowe. Środowisko prokuratorów jest przeciwne przyjęciu całości nowelizacji i może wnosić o uznanie za niekonstytucyjne wejście w życie ustawy nowelizującej przed uchwaleniem nowej ustawy o prokuraturze (i będzie miało rację).
adwokat Jerzy M. Majewski
Sprawdź także
Kto zabił Jaroszewiczów
Warszawski Sąd Okręgowy ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego …