Finansowanie pomostowe

Holandia bez burek

Pierwszego sierpnia 2019 roku Holandia wprowadzi zakaz noszenia burki i innych części ubioru zakrywających twarz. Burki nie będzie można nosić w niektórych miejscach publicznych.

Robert Vos / East News
Wprowadzenie zakazu zostało opóźnione. Początkowo miał wejść w życie 1 lipca, ale na wniosek instytucji edukacyjnych, które mówiły, że trudno byłoby go wdrożyć w trakcie roku szkolnego, minister spraw wewnętrznych Kajsa Ollongren zdecydowała się go przesunąć o miesiąc – poinformował dziennik Algemeen Dagblad.
Zakaz został przyjęty w czerwcu ub.r. przez Senat. Wcześniej, już w 2016 roku, poparła go też izba niższa holenderskiego parlamentu.
Gdzie będzie obowiązywać zakaz? Burki nie będzie można nosić w placówkach oświatowych, budynkach rządowych, szpitalach i klinikach medycznych, a także w środkach transportu publicznego.
Nie wszyscy popierają zakaz noszenia burki. Skrytykowała go m.in. Rada Państwa, według której nie wykazano przydatności i konieczności istnienia zakazu. Także burmistrz Amsterdamu Femke Halsema wypowiada się o nim krytycznie. Jakiś czas temu stwierdziła, że pilnowanie, by zakaz był przestrzegany, nie będzie dla policji w stolicy kraju priorytetem. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych dużych miast – Rotterdamu i Utrechtu.

<<<<<<<

Sprawdź także

Ziobro przed MTK w Hadze

Międzynarodowy Trybunał Karny zajmuje się już sprawą masowego zatrzymywania przeciwników politycznych PiS, a zawiadomienie o …