Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Wątpliwości Holendrów

Wątpliwości Holendrów

Kolejny sąd ma wątpliwości, co do niezależności polskich sędziów. Po irlandzkim i hiszpańskim sądzie, wątpliwości ma holenderski. Pismo z pytaniami wysłano do trzech sądów w Polsce.

W czwartek holenderski sąd w trzech różnych sprawach wstrzymał ekstradycję trzech Polaków. – Sąd stwierdził, że istnieje realne niebezpieczeństwo naruszenia prawa do rzetelnego procesu zatrzymanych – powiedziała „Gazecie Wyborczej” rzeczniczka sądu w Amsterdamie sędzia Polly van Dijk. Osoby, które mają trafić do Polski, zatrzymano na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jeden z nich jest podejrzany o morderstwo z 1994 r, drugi o handel narkotykami.

  Sąd w Amsterdamie przesłał do sądów w Poznaniu, Warszawie i Gliwicach, które wystawiły Europejskie Nakazy Aresztowania, 22 pytania. Jak podaje gazeta, część z nich dotyczy zmian w sądownictwie. Holenderski sąd chce wiedzieć ilu sędziów przeszło na emeryturę, bo minister sprawiedliwości nie wyraził zgody na dalsze orzekanie. Inne pytanie dotyczy tego, czy wobec sędziów wszczęto postępowania dyscyplinarne, a jeśli tak to jaki był ich powód i zakończenie. Po co te pytania? – Sąd potrzebuje aktualnych informacji na temat gwarancji niezawisłości sędziowskiej dotyczących sądów w Polsce, które prowadzą sprawy – wyjaśnia „Gazecie Wyborczej” Polly van Dijk.
   Polskie sądy maja 4 tygodnie na udzielenie odpowiedzi. Później sąd w Amsterdamie zdecyduje, czy przekazać Polsce zatrzymane osoby.

To już kolejne takie pytania z sądów w Europie. Pierwszy był sąd w Irlandii, który w tej sprawie zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W lipcu Trybunał uznał, że sąd może sam badać stan praworządności w Polsce. I jeśli stwierdzi zagrożenie dla rzetelnego procesu to może wstrzymać ekstradycję.

Pod koniec września Centralny Sąd Śledczy w Madrycie skierował do sądu w Rzeszowie pytania dotyczące praworządności. Ten sam sąd zwrócił się też z pytaniami do sądu w Świdnicy. Prawnicy komentujący sprawę mówią, że sądy mogą zostać zasypane takimi pytaniami. Na razie dotyczą one Europejskiego Nakazu Zatrzymania, ale europejskie sądy mogą mieć też wątpliwości w innych sprawach

Sprawdź także

Europa wyklucza neo-KRS

Europejska Sieć Rad Sądownictwa podjęła decyzję o usunięciu z szeregów stowarzyszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. …