Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Inicjatywa Wolne Sądy

Inicjatywa Wolne Sądy została uhonorowana Nagrodą Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018. Nagrodę specjalną odebrał Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Inicjatywa Wolne Sądy: Chciałabym podziękować pani Ani Laszuk. Jest w pewnym sensie patronką naszego myślenia o prawie. Zawsze mówiła: pani musi mówić prosto. Jest tak ważną osobą w naszym podejściu do tego, jak należy mówić do ludzi, co znaczą media, że chciałabym jej podziękować. To jest nagroda dla państwa. Dla każdego z nas, kto stał choć raz pod sądem - wartością. To jest nagroda za wartości. Wszyscy stanęliśmy w obronie wartości. Chcę podziękować naszym współnominantom. Zaszczytem dla nas jest być dzisiaj tutaj z państwem. Państwu tę nagrodę dedykuję.

To nagroda nie tylko dla nas. Trochę przyjmujemy ją nie tylko w swoim imieniu, ale całego społeczeństwa obywatelskiego. W 2018 roku, kiedy ten walec przejechał i zniszczył naszą praworządność, doszliśmy do wniosku, że tylko instrumentarium prawne na poziomie europejskim może nam przynieść szansę na zwycięstwo. Dwa tygodnie temu wszyscy byliśmy w Luksemburgu na rozprawie i wierzymy, że wyroki TSUE, także dzięki naszemu małemu wkładowi, staną się tym kamieniem wegielnym do odbudowy praworządności (w Polsce – red.).

Nagrodę Radia TOK FM wręczyła Kamila Ceran, redaktor naczelna. Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 rok stanowi statuetka, która jest tak naprawdę bryłą gliny. Zdobywcy nagrody uformują ją własnymi dłońmi. Następnie zostanie ona zabrana ze sceny, przeniesiona do pracowni, wypalona i oddana laureatom. Autorami pomysłu są rzeźbiarze z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: prof. Wiktor Gutt i dr Cezary Koczwarski.
Na stronie Radia TOK FM relacja z przebiegu ceremonii

Sprawdź także

Nie, dla politycznego knebla

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 19-12-2021 w sprawie przyjęcia przez Sejm tzw. …