Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Honory dla Norwega

Honory dla Norwega


Iver Ørstavik – wielki przyjaciel Polski i demokracji. Nasz przyjaciel. Norweski filozof i specjalista praw człowieka Rafto Foundation for Human Rights. Dziś [12 CZERWCA] odebrał z rąk Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara honorową odznakę za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości. Gratulacje Iver! Dziękujemy za wszystko pisze SSP IUSTITIA

Iver Ørstavik odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości

W środę (12.06.2024 r.) w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się niezwykła uroczystość. Iver Ørstavik – norweski działacz na rzecz praw człowieka – odebrał z rąk Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara Odznakę Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Zuzanna Rudzińska- Bluszcz – Wiceministra Sprawiedliwości, Marta Varteressian – Wiceminister spraw zagranicznych Norwegii oraz Øystein Bø – Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. Obecni byli także przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości to wyjątkowe odznaczenie przyznawane za zasługi na rzecz umacniania zasad demokratycznego państwa prawnego, kształtowania kultury prawnej oraz właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Nadaje ją Minister Sprawiedliwości – z własnej inicjatywy lub na wniosek innych instytucji.

Odznaczony Iver Ørstavik, z wykształcenia filozof, wykładowca uniwersytecki, od lat jest znanym na forum europejskim działaczem norweskiej Fundacji na rzecz Praw Człowieka – RAFTO. Zaangażowany jest w walkę o praworządność i ochronę praw człowieka. Głównym celem Fundacji jest promocja demokracji i rządów prawa, a także wolności wypowiedzi politycznej i przedsiębiorczości. Działalność fundacji obejmuje różne projekty edukacyjne i informacyjne. Przez ostatnie lata monitorowała także kwestie łamania praworządności i praw człowieka w Polsce.
Odznaczając Ivera Ørstavika minister Adam Bodnar wskazał, że cechuje go niezłomność w walce o sprawiedliwość, demokrację i przestrzeganie praw człowieka. Jego aktywne zaangażowanie w ciągu ostatnich lat we współpracę norweskich i polskich organizacji pozarządowych na rzecz promowania rządów prawa, budowania społeczeństwa obywatelskiego zasługuje na szczególne uznanie. Aktywność Ivera Orstavika jest także dobrze znana na forum Unii Europejskiej, Rady Europy, a także w ramach międzynarodowych stowarzyszeń sędziowskich w Europie.

Po uroczystości odbyło się spotkanie, w formie dyskusji przy „okrągłym stole” z udziałem delegacji norweskiej oraz przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych. Przewodnim tematem dyskusji były działania Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego na rzecz odbudowy praworządności i porządku konstytucyjnego w Polsce w ciągu minionych 6 miesięcy działalności Rządu RP. 
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
 

Sprawdź także

Mediacje z mediatorami

Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym Ministerstwo Sprawiedliwości …