Strona główna / Aktualności / Honory za obronę Puszczy i żubrów

Honory za obronę Puszczy i żubrów

Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2017 otrzymali aktywiści broniący Puszczy Białowieskiej przed nielegalną wycinką i wywózką drewna. Ubiegły rok był trudnym momentem dla znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – Puszczy Białowieskiej. Decyzja o wycince ostatniego naturalnego lasu nizinnego Europy zapadła w marcu 2016 roku. ówczesny minister środowiska Jan Szyszko umożliwił trzykrotne zwiększenie pozyskiwania drewna oraz cięcia w zakazanych wcześniej obszarach. W proteście przeciwko masowemu wycinaniu Puszczy w Pogorzelcach, obok Białowieży powstał Obóz dla Puszczy. Jego mieszkańców – niezrzeszonych w jednej partii czy organizacji działaczy – zaczęto nazywać „Obrońcami Puszczy”. Organizowane przez nich blokady miały uniemożliwić pracę ciężkim maszynom do masowej wycinki drzew. Doszło do brutalnych interwencji straży leśnej i policji.
Aktywistów siłą odciągano od maszyn, rzucano na ziemię i zakuwano w kajdanki. Równocześnie działacze dokumentowali działania w Puszczy i alarmowali odpowiednie instytucje. Policja na wniosek leśników skierowała do sądu wnioski o ukaranie blisko 150 osób. Rozprawa pierwszej grupy aktywistów zakończyła się uznaniem ich za winnych, ale z odstąpieniem od wymierzenia kary. Kolejna grupa ekologów została uniewinniona.
Sędzia uznał, że aktywiści działali w stanie wyższej konieczności. Podkreślił, że szkody, które wyrządzili poprzez zakłócenie pracy operatorów ciężkiego sprzętu były zdecydowanie mniejsze niż szkody, które mogłyby być wynikiem sprawy, o którą walczyli. Do natychmiastowego zaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej wezwała w kwietniu 2017 r. Komisja Europejska. Pod listem w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy i ówczesnej premier Beaty Szydło podpisali się m.in.: Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland i Herta Mueller. W polskich miastach rozpoczęły się protesty, takie jak Warszawski Marsz dla Puszczy.
Nagroda przyznawana od 2011 roku
Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk jest przyznawana osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się także: obrońcy demokracji, sadów oraz lekarze rezydenci. Nagrodę za rok 2016 otrzymał Czarny Protest – Ogólnopolski Strajk Kobiet. A wcześniej m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Robert Biedroń i Danuta Wałęsa. Wśród laureatów znalazł się także płk Krzysztof Olkowicz. Został nagrodzony za wpłacenie 40 zł grzywny za osadzonego w areszcie chorego psychicznie mężczyznę

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …