Najnowsze informacje

Huaorani bronią Amazonii

Choć to brzmi niewiarygodnie, osobą, która może ocalić całą Amazonię przed zagładą, jest młoda matka z ludu Huaorani z Ekwadoru.

Rząd Ekwadoru zamierza sprzedać miliony hektarów dziewiczych lasów deszczowych pod inwestycje koncernów naftowych. Dlatego Nemonte prowadzi swój lud do stolicy kraju, by walczyć o ziemię swoich przodków.

Wytoczyła rządowi Ekwadoru przełomowy proces, który może zablokować wyprzedaż amazońskiej dżungli, a zarazem ustanowić precedens dla obrońców lasu w całej Amazonii.

A teraz prosi o naszą pilną pomoc.

Jej małe plemię nie dysponuje niemal żadnym budżetem – ale jeśli wszyscy dorzucimy teraz kilka złotych, nasz globalny ruch da jej paliwo do dalszej walki. Za pieniądze, które zbierzemy, będzie mogła zatrudnić prawników, sprowadzić ludzi ze swojego plemienia na rozprawy i wspomóc rdzenną ludność z całej Amazonii w walce o zachowanie swojej ziemi.

Proces już się toczy. Tylko nasz ruch jest w stanie szybko zebrać kwotę, która pozwoli go wygrać. Przekaż tyle, ile możesz. Stańmy u boku Nemonte i ocalmy Amazonię, póki nie jest za późno:
Nie ochronimy klimatu na Ziemi i nie powstrzymamy masowego wymierania zwierząt, jeśli pozwolimy na wycinanie lasów deszczowych. W Amazonii żyje aż 10% ze wszystkich znanych gatunków. Amazońskie lasy produkują 20% tlenu, którym oddychamy, i absorbują więcej dwutlenku węgla niż jakikolwiek inny obszar na Ziemi. Ta niezwykła puszcza dosłownie utrzymuje nas przy życiu!

Sprawa wytoczona przez lud Huaorani może być kluczem do ocalenia amazońskiej dżungli. Konstytucja Ekwadoru i międzynarodowe traktaty dają rdzennej ludności prawo do współdecydowania o sprzedaży ich ziemi. Jednak w rzeczywistości to prawo jest często lekceważone. Aż do teraz.

Rząd próbuje ustawić grę pod siebie, ale Nemonte nie zamierza brać w tym udziału. Na pierwszej rozprawie ona i jej siostry nie przestawały śpiewać, dopóki sędzia nie zgodził się sprowadzić tłumacza, który zna ich ojczysty język. Ten sam sąd wkrótce wyda decyzję, a prawna batalia o przyszłość ludu Huaorani wkroczy w nowy etap.

A chodzi nie tylko o Ekwador. W całym regionie władze państw wyprzedają wielkie połacie Amazonii pod wyrąb lasu, kopalnie i wydobycie ropy. Ale opór przeciwko tej polityce szybko rośnie! Użyjmy magicznej siły naszego ruchu, by wesprzeć obrońców lasów deszczowych – a potem rozkręćmy kampanie w obronie całej Amazonii i jej rdzennej ludności. Dorzuć się teraz:
Nasza społeczność już nieraz stawała ramię w ramię z rdzennymi obrońcami lasów deszczowych. Pomogliśmy zablokować plany rządu Brazylii, który chciał przeznaczyć pod wycinkę rezerwat wielkości Danii. Żądaliśmy utworzenia w lasach deszczowych korytarza przecinającego osiem państw. Wiemy jedno: ta puszcza jest domem ludu Huaorani i jest absolutnie konieczna dla przetrwania życia na Ziemi. Możemy wygrać, ale musimy stanąć do tej walki razem.

Z nadzieją i determinacją,

Marigona, Bert, Nell, Joseph, Camille, Rosa i Risalat wraz z całym zespołem Avaaz

Dowiedz się więcej:

National Geographic: Yasuni: Puszcza na sprzedaż
http://www.national-geographic.pl/ludzie/yasuni-puszcza-na-sprzedaz

Newsweek: Tę katastrofę ekologiczną określa się mianem Czarnobylu lasu deszczowego
https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/te-katastrofe-ekologiczna-okresla-sie-mianem-czarnobylu-lasu-deszczowego/qk3y8y7

Sprawdź także

AI: Napisz List Wolności

Uwolnij odważne kobiety z Zimbabwe i Kamerunu, więzione za pokojowe protesty Przyjaciółki Joanah, Netsai i …