Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / I Kongres Prawników Wielkopolski

I Kongres Prawników Wielkopolski

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Sławomira Wronkowska ? Jaśkiewicz, prof. Zbigniew Radwański szef Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego wygłoszą inauguracyjne wykłady podczas ( 24 maja, w poniedziałek) I Kongresu Prawników Wielkopolski, który ma odpowiedzieć na pytanie: ?Jak udoskonalić niedoskonałe prawo?.

Inicjatorem i organizatorem tego niespotykanego na skalę kraju przedsięwzięcia jest sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Żadna poznańska korporacja prawnicza ani naukowcy z Wydziału Prawa UAM nie odmówiłi udziału w debacie. Sześć roboczych zespołów w których społecznie pracowali prawnicy, którzy na co dzień zajmują się stosowaniem prawa w praktyce – zaproponowało około 300 zmian i propozycji, które mają zgodnie z kongresowa formułą – udoskonalić niedoskonałe prawo.
Prace nad uchwałą końcową kongresu trwają już od lutego. Biorą w nich udział przedstawiciele wszystkich wielkopolskich środowisk prawniczych: komornicy, notariusze, radcowie prawni, adwokaci, komornicy, prokuratorzy, sędziowie sądów administracyjnych i sądów powszechnych, izb skarbowych i celnych, instytucji oraz środowisk naukowych. Delegowali oni swoich przedstawicieli do sześciu zespołów merytorycznych – Prawa Cywilnego Materialnego któremu przewodniczył adwokat prof. Maciej Gutowski; Prawa Cywilnego Procesowego, któremu przewodniczył sędzia Andrzej Daczyński; Prawa Gospodarczego, którego prace koordynował radca prawny, prof. Krystiann Ziemski; Prawa Administracyjnego, którym dowodził sędzia WSA Maciej Jaśniewicz; Prawa Karnego, którego obradom przewodniczył sędzia Henryk Komisarski i Prawa Rodzinnego, którego prace koordynował adwokat Zenon Marciniak. W pierwszym dniu obrad obrady tych zespołów będą otwarte dla wszystkich chętnych. Mają one doprowadzić do sformułowania ostatecznych wniosków i propozycji. Nazajutrz, we wtorek 25 maja, ma zostać podjęta przez szefów wszystkich poznańskich korporacji i instytucji prawa Uchwała Końcowa.

Zostanie ona opublikowana oraz przekazana politykom, posłom i senatorom oraz komisjom kodyfikacyjnym czyli wszędzie tam, gdzie tworzy się prawo. Będzie ona dostępna w formie elektronicznej toteż każdy kto szuka rozsądnych rozwiązań prawnych – a nie tylko zaostrzania kar co nieustannie ?wymyślają? posłowie – będzie mógł tam zajrzeć.
– Będą to konkretne postulaty, które wskażą, co zmienić, aby prawo było skuteczniejsze. Na przykład jeszcze bardziej uprościć elektroniczną księgę wieczystą. Nie wierzymy, aby wszystkie nasze postulaty zostały spełnione, ale jak będzie to jakakolwiek część, to już będzie to nasz sukces – powiedział sędzia K. Józefowicz. Według organizatorów Kongresu jego podstawową wartością będzie fakt, że przygotowując Uchwałę Końcową, nie ograniczono się do krytykowania rozwiązań istniejących, ale w każdym przypadku przedstawiono jednoznaczne propozycje poparte stosowną argumentacją.

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …