Nie kończy się debata nad dziwnym zwrotem w poglądach na status neo-sędziów dr. hab. Ryszarda Piotrowskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, które wypowiedział niedawno w youtubowym kanale „Zero”. I w których zaprzeczył swoim wcześniej artykułowanym – zdecydowanie i dobitnie – opiniom. Zwróciliśmy w Monitorze Konstytucyjnym na ten dziwny zwrot uwagę, teraz zaś przywołujemy najnowszy dwugłos z profilu FB dr. hab. Michała Romanowskiego, profesora tej samej uczelni co prof. Piotrowski.
Pisze oto prof. Romanowski tak:
Prof. Piotrowski wypiera z pamięci i swojej niewątpliwej wiedzy orzecznictwo ETPC i TSUE w sprawie naruszenia prawa do sądu w Polsce w okresie 2018-2023 oraz uchwałę składu połączonych Izb SN: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 23.1.2020r. Pomijam inne liczne orzeczenia starych Izb SN oraz sądów powszechnych w sprawie represjonowania sędziów za kwestionowanie statusu neoKRS i neosędziów, w tym moich klientów: Pawła Juszczyszyna, Igora Tuleyi, Marzanny Piekarskiej-Drążek, Ewy Gregajtys, Ewy Leszczyńskiej-Furtak, Waldemara Żurka.
Prof.Ryszard Piotrowski
Traf chciał, że dzisiaj uzyskałem kolejne korzystne orzeczenie z tej serii w sprawie sędzi Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ewy Leszczyńskiej-Furtak.
Pan prof. Piotrowski nie słyszał, nie widział, nie oglądał, nie czytał. Nie zna takich sędziów jak Juszczyszyn, Tuleya czy Żurek.
Podczas naszej debaty na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, która odbyła się 16.01 br. („Dwugłos o TVP”) Pan profesor zabrał głos n/t neosędziów i legalności nowych izb, w tym Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (a więc coś tam jednak słyszał), ale zapomniał o orzecznictwie ETPC i TSUE z listopada i grudnia 2023 r., w tym o wyroku ETPC Wałęsa p. Polsce z listopada 2023 r. Przypomniałem Panu profesorowi Piotrowskiemu o tym. Przypomniała mu także Pani dr Hanna Machinska. Pan profesor Piotrowski nie skomentował, nie odniósł się. Pominął milczeniem.
Jednak w tym przypadku milczenie nie jest złotem, a w przypadku Pana profesora Piotrowskiego staje się stanem trwałym w czasie.
Może znów debata? O faktach?
Repetitio est mater studiorum – Powtarzanie jest matką wiedzy.
Michał Romanowski
Przedruk za monitorkonstytucyjny.ue
Tytuł od redakcji poprawny.pl