10 i 11 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się kolejny Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. List może napisać każdy, kto chce wyrazić sprzeciw wobec łamania praw człowieka. W Wielkopolsce do udziału w Maratonie zapraszają: Fundacja IBRAS ul. Towarowa 45/ 14, Poznań od 12:00 do 22:00 10 grudnia (miejsce otwarte); I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Ul. Bukowska 16, Poznań 5-9 grudnia 15:30 do 16:20 (tylko dla uczniów i uczennic); Cafe? de Monique Plac Wolności 13, Konin od 16:00 do 22:00 10 grudnia od 16 do 22 11 grudnia (miejsce otwarte); Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu Powstańców Wlkp. 43, Zbąszyń od 18:00 10 grudnia do 12:00 11 grudnia szkoła będzie zamknięta wraz z uczniami w godz. 22- 8; Salka parafialna plac Niezłomnych 1, Kościan Od 12:00 10 grudnia do 12:00 11 grudnia (miejsce otwarte); Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich Kasprowicza 1, Puszczykowo 7,8,9 grudnia 15:00 ? 18:00 (miejsce otwarte); II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika Prusa 33, Leszno Od 12:00 10 grudnia do 12:00 11 grudnia (miejsce otwarte); Ośrodek Teatralny Maski al. Niepodległości 26, Poznań Od 12:00 10 grudnia do 12:00 11 grudnia (miejsce otwarte); Gimnazjum im. A. Chodyńskiego ceków kolonia 2, Ceków Collegium Anatomicum Święcickiego 6, Poznań 09grudnia 10:00-16:00 (miejsce otwarte); III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika Kościuszki 10, Kalisz 10 grudnia od 10:00 do 14:00 11 grudnia od 10:00 do 14:00 (miejsce otwarte); Zespół Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu Gen. Józefa Hallera 12/ 5 – 9 grudnia od 8:00 do 15:00 biorą udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu,
W obronie kogo będzie można występować:
Fatima Hussein Al-Badi ? Jemenadi, Jemen
Fatimie Hussein Badi grozi kara śmierci wskutek niesprawiedliwego procesu. W jego wyniku skazano i w 2005 roku stracono brata Fatimy ? Abdullaha Badi. 13 lipca 2000 roku Fatima i Abdullah zostali aresztowani w związku z podejrzeniem o zabójstwo męża Fatimy ? Hamouda Ali al-Jalala. Fatima prawdopodobnie była przesłuchiwana przez policję ponad pięć godzin, w nocy, bez obecności prawnika. Kiedy odmówiła przyznania się do winy, przyprowadzono jej brata, którego twarz była cała zakrwawiona. Prawdopodobnie w jego obecności grożono Fatimie gwałtem. Abdullah przyznał się do popełnienia morderstwa, aby ocalić swoją siostrę. Fatima mogła spotkać się z prawnikiem dopiero wtedy, kiedy postawiono jej zarzut morderstwa. Jednak podczas wielu przesłuchań, które miały miejsce podczas procesu, Fatima i Abdullah nie byli reprezentowani przez prawnika ani sami nie mogli zabrać głosu w swojej obronie. Zostali skazani na śmierć w lutym 2001 roku. We wrześniu 2003 roku Sąd Najwyższy uznał Fatimę winną współudziału w ukryciu ciała męża, ale nie uznał jej winnej morderstwa. W rezultacie Sąd skazał Fatimę na karę czterech lat więzienia. Po interwencji prezydenta Ali Abdullaha Saleha i byłego przewodniczącego parlamentu ? Sheikha Abdullaha al-Ahmara, sprawa została rozpatrzona ponownie. W rezultacie tego procesu Fatima została ponownie skazana na karę śmierci i obecnie grozi jej egzekucja.
Christi Cheramie, USA
W 1994 roku, szesnastoletnia wówczas Christi Cherami została skazana na karę dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia. Zasądzenie takiej kary osobie, która w momencie popełnienia przestępstwa nie ukończyła 18 roku życia, stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego. Christi Cheramie ma obecnie 33 lata i ponad połowę swojego życia spędziła w więzieniu. W trzecim dniu wyboru ławy przysięgłych do procesu w sądzie dla dorosłych, 16-letnia Christi Cheramie przyznała się do popełnienia morderstwa drugiego stopnia przez pchnięcie nożem ciotki swojego narzeczonego. Z obawy przed skazaniem na karę śmierci, Christi zdecydowała się przyznać do winy, co uniemożliwiło jej skorzystanie z prawa do odwołania się od wyroku. W 2001 roku, Christi Cheramie przedstawiła wniosek o wycofanie zeznań, w których przyznawała się do winy, argumentując to nieznajomością swoich praw oraz procedury sądowej w momencie przyznania się do winy. Wniosek został odrzucony. Dzieciństwo Christi Cheramie było trudne trudne, dziewczynka była molestowania seksualnie. W wieku trzynastu lat była hospitalizowana w szpitalu psychiatrycznym po próbie samobójczej. Christi Cheramie została opisana przez naczelnika więzienia jako ?modelowy więzień… zasługujący na drugą szansę w społeczeństwie?. Podczas pobytu w więzieniu Christi Cheramie kontynuowała edukację, otrzymała dyplom ukończenia szkoły średniej oraz dyplom ukończenia studiów rolniczych. Christi Cheramie prowadzi zajęcia na temat rolnictwa w Zakładzie Poprawczym dla Kobiet w Luizjanie (Louisiana Correctional Institute for Women), gdzie odbywa karę. Najbliższa krewna ofiary, Mildred Turnage, przyznała, że Christi Cheramie zasługuje na drugą szansę. Stany Zjednoczone są jedynym państwem, prócz Somalii, które nie ratyfikowało Konwencji o Prawach Dziecka. Według Konwencji osoba, która w momencie popełnienia przestępstwa nie ukończyła osiemnastego roku życia, nie może być skazana na karę dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Jednakże, jako sygnatariusz traktatu, Stany Zjednoczone są związane prawem międzynarodowym, dlatego też nie mogą działać przeciw przedmiotowi i celowi traktatu. W Stanach Zjednoczonych, ponad 2500 osób odbywa karę dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego za przestępstwa popełnione przed ukończeniem osiemnastego roku życia.
O sylwetkach: Jabbar Savalan ? Azerbejdżan Obóz dla więźniów politycznych Yodok ? Korea Północna Port Harcourt ? Nigeria Inés Fernández Ortega i Valentina Rosendo Cantú ? Meksyk Mohammad Sadiq Kabudvand ? Iran Ragihar Manoharan ? Sri Lanka WOZA ? Zimbabwe Halil Savda ? Turcja Filep Karma ? Indonezja, w kolejnych wydaniach ?poprawnego.pl?
Sprawdź także
USA: zwrot w prawo
Donald Trump został 47 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Biali bez wyższego wykształcenia nadal stanowią podstawową bazę …