Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Czy Polska prawem stoi

Czy Polska prawem stoi

Do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Valdis Dombrovskis. Dodał, że do tego czasu KE przedstawi ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Frans Timmermans /DANIEL MIHAILESCU /AFP

„Będziemy kontynuować dialog z Polską ws. praworządności w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. Do tego czasu przedstawimy ocenę przyjętej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Dombrovskis nie odpowiedział na pytanie, czy KE zamierza wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o SN po tym, gdy prezydent Andrzej Duda podpisał jej nowelizację.

” Timmermans mówił o środkach dyscyplinarnych podjętych względem pewnych sędziów (w Polsce – PAP), którzy skierowali zapytanie prejudycjalne do TSUE. Wiceprzewodniczący informował również o wyniku trzeciego wysłuchania Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu unijnego, które miało miejsca na Radzie ds. Ogólnych” – wskazał Dombrovskis.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/polska-w-ue/news-ke-timmermans-przedstawil-komisarzom-sytuacje-w-sprawie-praw,nId,2739604#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

I znów na dywaniku KE

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. – Ustawa musi zostać jeszcze opublikowana – zwróciła uwagę jej rzecznika, Mina Andreewa. W środę, na ostatnim posiedzeniu Komisji Europejskiej jednym z tematów będzie kwestia praworządności w Polsce. Rzeczniczka zaznaczyła, że Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. – Zwracamy jednak uwagę, że ustawa musi zostać jeszcze opublikowana, by mogła wejść w życie – wskazała. Andreewa dodała, że KE przyjęła też do wiadomości decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o SN. Wskazała, że w tej sposób TSUE zgodził się z wnioskiem Komisji Europejskiej w tej sprawie. TSUE podtrzymuje decyzję o zawieszeniu przepisów o SN .
Tym samym TSUE przychylił się do wniosku KE o przywrócenie na stanowiska sędziów, których dotyczą sporne przepisy. KE nalegała również o wstrzymane mianowania nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali odesłani na emeryturę. Zgodnie z tą decyzją Polska ma też wstrzymać się z powołaniem nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, przewidującą umożliwienie sędziom powrót do pełnienia urzędu. W poniedziałek ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …